| Zorok a întrebat:

Buna Tpu.Cum au aflat parintii vostri ca fumati si cum au reactionat? Fara raspunsuri de genul:Nu fumez ca nu e bine.

11 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu fumez pentru ca e o prostie.

Reactiile parintilor pot fi rele (daca parintele nu este fumator, sau fumeaza extrem de rar cate una) sau nicicum (daca parintele este fumator).
Acum vreo 20-30 de ani primea copilu' la bataie daca era prins cu tigara. Astazi, reactiile sunt neutre. In viitor o sa zica parintii: "Ai 14 ani... ar trebui sa incepi sa fumezi", cam asa vad eu situatia.
Majoritatea fumeaza ca sa fie in pas cu moda, sa nu iasa cumva din turma. Nu cred ca se apuca copiii de fumat pentru ca e placut, te face sa te simti bine.

| anamariarot a răspuns:

No, pe mine m-a dat in gat un mucos unui profesor, apoi a venit mama la scoala, mi-a tinut morala si am stat fara PC vreo 3 zile. Acum chiar imi pare bine ca au aflat. Daca nu ma certau ai mei atunci, poate azi inca fumam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fumez pentru ca dauneaza grav sanatatii mele si a celor din jur, nici tu nu ar trebui sa fumezi.
.
*revenind la realitate *
Mi-au umblat in buzunarele gecii ( de ce naiba nici acum nu stiu pentru ca nu erau genul care sa ma controleze laughing, probabil ca sa-mi lase bani, da asta era ), mi-au gasit pachetul si l-au luat. Nu mi-au zis nimic, nici-o morala, absolut nimic - eu am constatat ca-mi lipsesc cand am iesit afara. A doua zi cand m-am dus in bucatarie am simtit miros de tutun si floricele ( la vremea aia fumam tigari pentru fete gen glamour, vogue etc laughing ) si am simtit un fel de gelozie cand am dat de acel miros si cand m-am uitat la filtrul tigarilor si am vazut ca erau ale mele. Expresia mea era 100% nepretuita rolling on the floor

Dupa ceva ani am inceput sa vapez si o faceam si pe strada cu cea mai buna prietena si " norocul " meu a fost ca in momentul ala trecea tata cu masina si m-a sunat. Eu ce faci tati, nu stiu ce si cand mi-a zis ca m-a vazut mi-a picat cerul in cap si m-a bufnit si un pic rasul, putina morala acasa si cam atat. laughing

Oricum mi-am dat eu seama mai tarziu ca nu fac bine si pot sa investesc banii in chestii mult mai utile, de vapat nu vapam pe banii mei laughing

| Xelon a răspuns:

Ce amintire...
Mereu când veneam acasa miroseam a fum, dar le spuneam ca fumeaza prietenii cu, care ieseam, pana odata când m-am pus la masa si mi-au cazut tigarile din buzunar laughing, eram pe clasa a 8-a si nu au reactionat asa de urat mi-au zis ca este alegerea mea ce fac, dar ca ei nu o sa imi mai ofere bani ca sa ii dau eu pe tigari si chiar asa a fost...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

Chiar ce amintiri, mie asa mi-au facut atunci cand au aflat ca dau banii pe energizante. Acolo s-a terminat smecheria si mult timp nu am mai primit bani de pachet. Eram a 7-a laughing

| Xelon a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ti-au facut laughing, te-ai apucat de baut prostii d-astea din proprie initiativa sau te-au "educat" altii?(sunt doar curios).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

M-au educat reclamele de la tv, am vrut si eu sa fiu un inger de la victoria secret si am auzit la tv ca redbull iti da aripi. rolling on the floor Glumesc, erau curioasa si in ziua aia cand mi-am luat pachetul dintr-un peco mi-am luat si o doza de energizant si m-am indragostit iremediabil de gust. Cica dupa 3 ani dragostea moare, dupa 3 ani de consum s-a indragostit iremediabil si gastrita de mine. laughing M-am lasat, sunt copil cuminte acum big grin laughing

| Xelon a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu energizantele este una, chiar daca cunosc persoane care daca nu isi primesc "doza" zilnic sunt legume, dar cu tigarile ii teroare(cel putin pentru mine a fost), de 2 ani m-am lasat definitiv si inca am momente in care imi vine sa trag o tigara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

Fiecare are dependenta lui, mai mult sau mai putin nociva. Eu in primul an beam zilnic energizante, imi induceam singura ca imi da o stare mai buna daca le beau. Si in cea mai retardata zi in care eram extra moracanoasa imi schimbam instant starea doar cu o gura de energizant, l-am inlocuit cu suc de portocale. laughing La mine nici nu mai avea vreun efect energizant, adormeam bine mersi dupa el.
N-am fost dependenta de tigari dar cred ca tine de vointa. big grin

| Cristian0884df11 a răspuns:

Uite incepem cu inceputul: au luat frumos si delicat o bata de baseball a ridicat-o si mi-a dat pana eram vanat nu vreau sa-mi imaginez ziua aia!

| 1213123 a răspuns:

Au luat si m-au batut