| anonim847483 a întrebat:

Care e diferenta dintre scoala de stat si scoala privata?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diferenta, pe langa aia de bani e ca la scoala privata faci lucruri mai interesante si mai adaptate realitatii intr-un mediu de invatare modern care stimuleaza mai mult imaginatia.

| Blackrose18 a răspuns:

Școala de stat nu asigură absolut nimic. Oferă o clasă goală, cu bănci mai mult sau mai puțin în stare bună…și "plasează" un cadru didactic responsabil. Comitetul de părinți e menit să găsească cele mai bune soluții pentru un demers pozitiv al învățării și petrecerii timpului la școală. Așadar, e nevoie și de implicarea financiară a fiecăruia. Avantajul enorm în școala particulară este că dormi mai liniștit. Nu vei primi mesaje despre săpunul lichid, fonduri necesare sau alte aspecte uneori obositoare. Uneori va trebui să trimiți puiului diferite materiale de acasă, pentru proiecte speciale ori ore de abilități practice, însă acestea sunt ocazii de apropiere față de copil și implicare activă în procesul său de învățare. Profită de ele!

| suntserios a răspuns (pentru Blackrose18):

D'oh logic ca nu vei primi mesaje despre sapun si fonduri ca le platesti altel nu pui piciorul in scoala aia privata.