| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre tempera si acrilice?
Pana acum credeam ca am o cutie de tempera, dar pe ambalaj scrie ca acea cutie contine acrilice.
Am o prietena care si-a pictat un maieu cu acrilice si a iesit bine, dar spune ca acele culori nu se duc la spalat. O fi adevarat? Cum ar trebui sa procedez ca acrilicele sa ramana imprimate pe un tricou?
Aaah...si pot da cu acrilice pe o biblioteca din lemn natural? Adica nu are o folie cu imprimeu de lemn pe ea... Oare ramane ceva pe lemn sau e neaparat sa dau si cu lac?

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Tempera sunt pe baza de apa, iar acrilicele pot fi ori pe baza de apa, ori de ulei, insa ambele tipuri de acrilice sunt foarte rezistente (depinde si de pret aici, cele cu un pret ceva mai mare sunt mai de calitate). Le poti folosi pe lemn si pe haine, nu se vor lua la spalat nici daca ti-ai dori asta. Le amesteci cu putina apa (sau ulei pentru pictura, depinde de tip) si le aplici pe haine sau mobila. La final, poti aplica si un strat de ulei pe lemn, insa nu e neaparat necesar, dar ii ofera un aspect mai uniform.