| Eliene a întrebat:

Care e diferenta dintre tempera si acrilice?
Pana acum credeam ca am o cutie de tempera, dar pe ambalaj scrie ca acea cutie contine acrilice.
Am o prietena care si-a pictat un maieu cu acrilice si a iesit bine, dar spune ca acele culori nu se duc la spalat. O fi adevarat? Cum ar trebui sa procedez ca acrilicele sa ramana imprimate pe un tricou?
Aaah...si pot da cu acrilice pe o biblioteca din lemn natural? Adica nu are o folie cu imprimeu de lemn pe ea... Oare ramane ceva pe lemn sau e neaparat sa dau si cu lac?

Răspuns Câştigător
| prisacarul56 a răspuns:

Pentru biblioteca ta din lemn natural i-ti recomand lacul alchidic incolor sau colorat din gama "STICKY".Are o aderenta foarte buna la suprafata pe care doresti sa o aplici,are rezistenta deosebita la uzura si se produce ca si nuante,incolor,pin,cires,stejar, teak, mahon nuc, wenge.Un mare avantaj este faptul ca lacul se poate aplica lejer si cu pensula, durata de uscare este scurta.NU recomand pentru biblioteca tempera sau acrilice din cauza rezistentei slabe la uzura si umiditate.

| prisacarul56 a răspuns (pentru prisacarul56):

Multumesc pentru funda, ma bucur ca ti-am fost de folos cu sfatul meu.As vrea sa-ti mai dau un sfat referitor la lacuire.Stratul pe care-l aplici sa fie subtire. Dupa uscarea primului strat executi o slefuire usoara cu mana cu o panza abraziva cu granulatia de 240, dupa care mai aplici un strat subtire de lac.Va rezulta o suprafata deosebita ca aspect.Sa folosesti o pensula de calitate, sa nu-si lase par pe suprafata de lacuit.Multumesc inca odata si spor la treaba.

2 răspunsuri:
| ionut25032002 a răspuns:

Cu cele acrilice poti picta bine(am avut si eu), tempera e buna dar nu prea merge, unele sunt foarte bune;