| PumpkinDoll a întrebat:

Care e visul/scopul vostru in viata? Vi s-a implinit deja? Si daca da,ce faceti in continuare? Si ce parere aveti de persoanele care nu-si doresc ceva anume in viata, care n-au un vis si de ce se intampla asta?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Visul meu era sa ajung mecanic pe locomotiva in tara la noi, pe o parte ma bucur ca nu mi sa indeplinit pentru ca cad podurile, deraiaza garnitura si nu investesc in reparatii cei de la guvern. Alternativa a fost sa ajung sofer de tir pentru ca in copilarie ma tot duceam la uzina de camioane unde maicamea lucra la gestiune cu motorina (mai prindea hoti si ii rezolva) apoi nu mai furau altfel ii dadea afara etc laughing am mers la plimbare cu un tir in bacau apoi la tara cu o cisterna de motorina laughing altul ma dadea cu spray prin cabina umblam prin uzina cu colegi de munca din sector si am zis vreau sa ajung si eu sofer. La 23 de ani am dat toate gradele pana la autobuz, am inceput sa lucrez la o firma austriaca 3 luni jumate apoi am venit in Brasov pe autobuz 6 luni cateva luni dupa am plecat in UK, dupa in Spania la 2 firme am tras in total (prima 10 luni Spania si portugalia mergeam la coca cola) apoi urmatoarea in jur de 2 ani jumate bagam international la greu, le tot ceream Spania - uk pentru ca mergeam cu eurotunelu si imi placea traseul mai mult ca mergeam cu trenul sub apa laughing si acum ultimu vis mi sa indeplinit iar tot ca sofer in UK pe containere lucrez 7:30 pe zi din 9:30 - 10h munca usoara si platit mult mai bine ca pe international zi de zi acasa si daca vreau lucrez sambata daca nu nu, ei ma intreaba de obicei cu sambetele daca merg sau nu.

| mgtow a răspuns:

Continuarea e in domeniul multimodal (container) acum cuplez si decuplez plataforme duc incarcat si vin cu container gol sa il descarc in terminal aia e sarcina mea, inainte trageam la prelata mai puneam chingi stres etc. Dumnezeu a fost mare si ii multumesc pentru tot. Cei care n-au vis e pentru ca sant doborati cu planurile si nu au sperante totu tine de gandirea pozitiva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Către Sofer.
Te felicit. Dar ai avut șansa să te întâlnești cu idealul tău, ceea ce nu toți au. Unii îl caută toată viața și nu îl găsesc și apoi se resemnează. Astfel te felicit că ai postat asta aici, căci ai arătat o dovadă de perseverență până ai găsit ceea ce ai dorit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scopul major al vieții fiecărui om este supraviețuirea, și majoritatea face acest lucru, in afara unui mic procent care se sinucid.
Astfel într-un fel sau altul fiecare reușește aceasta.
Un vis, un scop mai înalt, începe cu o evaluare intelectuală despre viață și valoarea ei. Ca să ai un vis, scop, ideal mai mare, care să depășească limitele vieții obișnuite, trebuie să ai în primul rând un model, trebuie să înveți asta de la cineva. Acesta poate să fie un erou din mass media, un om din jurul tău, etc.
Dar în funcție de mărimea, amploarea, valoarea, visului respectiv, trebuie să faci schimbări în viața ta ( școală, experiență), să te situezi așa cum zice Bill Gates la locul potrivit la timpul potrivit. Și nu numai atât, să găsești resursele materiale ( bani, etc) și mai ales pe cele umane ( colaboratori, angajați) care să te ajute, contra cost sau altfel să realizezi visul.
Acestea toate se pot structura într-o agendă de viață, care să conducă la succes sau la eșec.
Cei ce nu doresc să realizeze ceva deosebit, asta este, nu vor realiza. Ei dacă se mulțumesc cu ceva mai puțin și sunt fericiți așa, lumea are nevoie de ei, în alte roluri, secundare, dar asta nu înseamnă că ele sunt lipsite de valoare și însemnătate. Un exemplu, cei ce lucrează la salubritatea orașului. lumea disprețuiește această meserie, și pe cei ce o practică, dar fără ei, fără munca lor, orașul ar fi copleșit de gunoaie.
În ceea ce mă privește, de la 14 ai am dorit să devin fizician. Am lucrat în cercetare și învățâmântul superior 23 de ani. Apoi soarta a decis altfel și am fost agent comercial alți 23 de ani. Nu sunt nefericit din cauza asta căci am cunoscut viața din alt unghi și aveam nevoie de asta. Dar în tot acest timp m-a interesat foarte mult să pot ajuta oamenii și din cauza asta am citit enorm psihologie, psihiatrie, psihanaliză, filozofie, istorie, literatură, mii de volume. Și în plus am dat o consiliere privată în probleme de viață la mii de persoane, cu titlu gratuit ca voluntar. Nu am părăsit total niciodată preocupările mele intelectuale din domeniul fizicii, sunt fizician fanatic și sper să transmit ideile mele revoluționare din domeniu la acei ce le vor continua după ce eu nu voi mai fi. Aceasta este ceea ce fac acum, chiar și pe TPU, chiar și prin acest răspuns pe care ți-l dau dtale, care sper că va fi citit și de alții. TPU! UPT!

Răspuns utilizator avertizat