| Elena1994 a întrebat:

Care este cartea voastra preferata?de ce?fuunda+vot

Răspuns Câştigător
| Mandark a răspuns:

Deci am 3 pref happy : Marginea Fundatiei de Isaac Asimov, Mataniile de Florence L. Barclay. Tiganiada de I. Budai - Deleanu. happy

3 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Jane Eyre de Charlotte Bronte. Pentru că e una din puţinele cărţi de dragoste care a reuşit să mă impresioneze.

| VampireDeea144 a răspuns:

Scrisoare de dragoste...de mihail drumeswinking e o carte foarte frumoasa, de dragostelove struck am citit-o si mi-a placut la nebunie

| drhotzu a răspuns:

Cred ca ar fi Shogun!
ooo motive:
1. prezinta ciocnierea a 2 culturi si civilizatii diametral opuse, in speta cea europeana cu cea japoneza.
2. este corecta din punct de vedere istoric si narativ.
3. este o fereastra in ceea ce inseamna cultura si civilizatia japoneza din inceput de secol 17
4. arata ce transformari poate sa faca un om asupra sa doar pentru o cauza pe care o considera corecta si nobila.
5. arata pe de alta parte ce tertipluri poate sa conceapa unii oameni si pe ce perioada lunga de timp pot sa isi gandeasca strategiile pentru a atinge telul lor suprem.