| AnaMica01 a întrebat:

Care este metoda, cu care as putea sa invat mult mai usor? Metoda cea mai buna primeste fundita...

Răspuns Câştigător
| Tobiii a răspuns:

Incearca sa fi atenta in clasa, daca esti atenta in clasa "prinzi" mai usor lectiile si nu esti nevoita sa tocesti acasa, ci doar sa mai repeti putin. Daca inveti 3 pagini de caiet cuv. cu cuv. nu te va ajuta, crede-ma.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista trei reguli mari:
1. sa inveti in fiecare zi, fara pauze, ca sa-ti mentii mintea exersata.
2. sa inveti constant la fiecare materie ca sa nu ai goluri si sa poti lega notiunile una de alta.
3. sa inveti suficiente ore (adica 5-6 ore pe zi minim) si in liniste deplina (in timpul invatatului, televizorul, calculatorul, telefonul, mp3-ul si orice alta sursa care ti-ar putea distrage atentia stau inchise si le deschizi numai dupa ce ai terminat complet invatatul).

| daassh a răspuns:

Eu de exemplu invat cu muzica pe fundal(si ritul piesei ma ajuta sa invat mult mai usor).

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Incearca sa faci un rezumat al lectiei, care sa cuprinda ideile prinipale. Apoi citestele asa incat sa aiba un ritm.

| JoanJett a răspuns:

Acum vine vacanta de vara. Incearca sa te odihnesti ( dar nu uita sa mai si inveti ), citeste carti ( dar ceva din literatura universala ceva care ti-ar fi de folos nu tot felul de prostii gen. carti de adolescenti, incearca ceva mai clasic. In timul vacantei gandeste-te ca in clasa urmatoare vei incerca sa inveti mai bine si sa iei note bune. Cand incepe scoala sa ai un program bine stabilit, incearca sa inveti totul de la inceput, sa scrii lectiile in asa fel incat sa fie usor de memorat si citit sa iti faci scheme unde nu intelegi sa fi atenta in clasa si sa mai citesti si lectiile din carte. Concentreaza-te asupra lectiei si vei invata mult mai usor. Succes!

| iuliacarina a răspuns:

Fii atent in clasa si acasa va trebiu numai sa citesti lectia.

| 800xren a răspuns:

Cea mai buna metoda de a invata este sa sa ai intentia sa inveti sa intelegi ce inveti si sa fi cu capul acolo, daca le ai pe astea 3 inveti fara nici o problema si reti foarte repede!