| danutza a întrebat:

Care fumeaza de pe aici sau consuma cafea si care credeti ca dauneaza mai mult?

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Fara dar si poate cel mai daunator dintre viciile mentionate de tine este fumatul. Anual, peste 33.000 de romani mor din cauza bolilor agravate de fumat sau chiar din cauza bolilor provocate de fumat. In medie, un fumator traieste cu 21 de ani mai putin dect un nefumator. Toto in Romania se inregistreaza anual aprox. 8500 de cazuri noi de cancer si 85% dintre acestea au drept cauza fumatul. Deasta se pune pret pe subiect, pentru ca stim cu totii cat de daunator este, mai ales in cazul persoanelor bolnave sau insarcinate.

Iar alcoolul... Dupa ce alcoolul a fost baut, acesta ajunge in stomac si in intestine de unde prin absorbtie este preluat de singe si transmis prin aparatul circulator in tot organismul. Din aceasta cauza sunt afectate cu precadere tesuturile puternic irigate de sange. Din punct de vedere al efectului general al alcoolului asupra organismului acesta este in primul rand un toxic celular. El actioneaza ca o otrava pentru celule datorita efectului sau higroscopic, adica alcoolul in concentrati mari sustrage apa. Acest lucru duce la nivel celular la separarea albuminelor aflate in stare coloidala in protoplasma si in final la coagularea acesteia distrugand astfel celula. Din acest punct de vedere nu este de mirare ca celulele corpului omenesc vor fi grav deteriorate in urma unui consum abuziv si indelungat de alcool.

Pe de alta parte alcoolul este un factor de stres pentru tot organismul producand o crestere a tensiunii arteriale si sunt eliberate in organisn in masura mult mai mare substante ca lipide, zaharuri si cortizon in circulatia sanguina.

Abuzul de alcool duce de asemenea la malnutritie, lipsind organismul de proteine, minerale si vitamine. Excesul de etanol are ca efect reducerea progresiva a capacitatii intestinului subtire de a resorbi substante ca proteine si vitaminele A, B1 si C, acidul floric si mai tarziu sodiu si apa. Incapacitatea progresiva a intestinului subtire de a absorbi substante vitale este responsabila si de tulbularile nervoase de origina somatica. S-au observat la accoolici concentratii sanguine scazute de calciu, fosfati si vitamina D, care se asociaza cu pierderea insemnata de masa osoasa. Ca urmare creste pericolul aparitiei fracturilor.

Organismul foloseste o mare cantitate de energie pentru inlaturarea alcoolului din organism, energie care ar fi fost necesara organelor pentru buna lor functionare. Pentru metabolizarea alcoolului la nivelul ficatului poate fi consumat pana la 80% din oxigenul disponibil acestui organ. Deci alcoolul devine un "paralizant metabolic".

Celulele cardiace si cele cerebrale care au de asemenea un consum ridicat de oxigen sufera cel mai mult datorita alcoolului.

Si apoi, la ce bun sa ne ditrugem singuri organismele?

Bafta!

Psihoyounger

22 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu nu fumez, dar de cofeina dau in fiecare zi...nu beau cafea dar consum multa cola si ii mai gust mamei din nesshee hee big grin
Cu siguranta tutunul dauneaza mai mult...cafeaua poate fii considerata o necesitatebig grin

| elena a răspuns:

Cel mai mult si mai mult...femeile...glumesc...TUTUNUL.

| Psihoyounger a răspuns:

Iar cafeaua... din cate stiu eu cafeaua poate produce multe efecte, printre care:
Creste nivelul zaharului din sange (ceea ce da senzatia unei cresteri a disponibilului de energie)
Creste nivelul grasimilor sangvine
Creste tensiunea arteriala
Stimuleaza sistemul nervos central (organismul nu mai resimte nevoia de odihna)
Batai cardiace neregulate
Creste pierderea urinara de calciu si magneziu (ceea care poate avea un impact negativ pe termen lung asupra sanatatii osoase)
Creste secretia acida a stomacului (agraveaza ulcerul gastric)
Tremur, iritabilitate, nervozitate
Insomnie si dereglarea orarului somnului
Anxietate si depresie
Accentueaza simptomele sindromului premenstrual (SPM).

Bafta!

Psihoyounger

| cioko19 a răspuns:

Eu si fumez.si beau si cafea. ma simt bine deocamdatalaughing.
dar totusi. tutunulhappy

| Pepper9 a răspuns:

Buna! Eu nu fumez si nici beau, dar tutunul dauneaza mai mult.Eu stiu ca daca esti adult poti sa bei 1 cana de cafea si nu-ti dauneaza.

| Pepper9 a răspuns:

Nu beau cafea*.

| DeeVee a răspuns:

Nu fumez nu beau... dar stiu clar k (citez): "Tutunul dauneaza grav sanatatii"...

laughing

| danutza explică:

Pt cel cu anonim crezi ca nu stiam rasp dar faceam pur si simplu un sondaj sa vad si parerea celorlaltziwinking
u tarane nu ai ce cauta pe acest site :-J

| Gabry a răspuns:

Tutunul dauneaza mult mai mult!
Cafea consum si eu.

| Nimeni a răspuns:

Eu beau cafea... daca nu beau intr-o zi ma doare capul si nu pot face nimic...parca sunt dependenta...
Acum nu stiu care dauneaza mai mult... dar cred ca tutunul!

| urbanghost a răspuns:

Fumatul dauneaza cel mai mult... cafeaua mai putin...

| ancalazar a răspuns:

Tutunul dauneaza mai mult! Dar si cafeaua poate provoca sau atenua unele boli cardiace...plus ca face rau tenului

| just4fun_8801 a răspuns:

Eu fumez, beau cafea si tot nu mi se pare ca ar dauna vreo una din ele laughing

| hahahahah.asa.e.cum.spun.eu a răspuns:

Eu fumezbig grin
cafea beau dar nu multa!

fumatul clar! dauneaza ma! e ca un fel fe drog:-)):-s

| fzcsm a răspuns:

Ambele dauneaza in felul lor si nici una nu ma tenteaza sa ma apuc de ea.

| smartdjs a răspuns:

Pai asa e tutunul dauneaza cel mai mult dar sa nu ignoram cafeau care dauneaza si ea are efect asupra circulatie creste presiunea arteriala (tensiunea) mareste ritmicitatea cardiaca si altele amndoua sunt daunatoare, dar sa tinem cont cafeaua are si efecte benefice

| passion a răspuns:

D fumat nu prea...[mai putin asa] dar cafea beau.nu stiu cat de mult dauneaza... dar. e bunalaughinglaughing. oricum dauneaza mult mai putin ca tutunul

| gherghe_9739 a răspuns:

Daca fumezi mai putin de 2 pachete pe zi dauneaza grav sanatatii, la fel daca bei mai putin de 1 kg de cafea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fumez...
De baut cafea .neh oh go on
Tutunul dauneaza cel mai mult.
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigarile idioato

| Shtef a răspuns:

Ambele sunt daunatoare in felul lortongue

| princess_4780 a răspuns:

Buna danutza eu fumez din cand in cand si zic ca dupa mine amandoua dauneaza dar mai mult tutunul...ai grija..pa pa