| anonim_4396 a întrebat:

Care prietenii rezista cu adevarat? :p

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Pai, acum depinde...Cred ca unele prietenii din liceu/pe care le faci la locul de munca rezista chiar si pana cand "Moartea va va desparti"
De ce prieteniile de la liceu? Pai, de cele mai multe ori, in orice clasa ai nimeri o sa gasesti cel putin 1 prieten, daca esti cat de cat sociabil.
Prieteniile din copilarie se sting cu trecerea timpului dar atunci cand incepi sa intelegi lucrurile, cam pe la liceu incepi si sa tii la oameni si de aceea tinzi sa pastrezi legatura cu prietenii din clasa ta.(fie chiar 1 singur)
Tata are multi prieteni din liceu, pastreaza si acum legatura oarecum, deci de aceea sunt tentat sa spun ca aceste prietenii rezista.
La locul de munca (acum depinde daca muncesti pe santier sau la birouri...) iti faci de obicei mai multi prieteni, colegi cu tine alaturi de care iti petreci pauzele si toate cele...Intelegi tu.Din cand in cand, si aceste prietenii rezista si ajungi la batranete sa joci table cu un fost coleg de serviciu.

Si acum cea mai importanta prietenie este cea pe care o legi cu partenerul de viata. Aceasta se transforma in dragoste si tot asa o tineti pana cand "Moartea va va desparti", evident, excluzand varianta cu divortul.

Totusi...tin sa cred ca prietenul care te va pretui oricat va trai va fi tot cainele (si pisicile in fine)...De ce? Te iubeste neconditionat. Deci tin sa cred ca prieteniile dintre oameni si animale sunt cele mai sincere. Cainii si pisicile sunt ca si niste mici prieteni pentru stapanii lor. (Stiu ca am deviat rau cu asta.)

| Harley18 a răspuns (pentru RainmakerX):

Imi plac mult animalele deci nu ma deranjeaza.winking

16 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Acum depinde si ce intelegi tu prin prietenii. Colegii de clasa cu care te mai duci din an in Pasti la o terasa si cu care te intalnesti pe strada si-i saluti, nu-s dupa mine prieteni. Vecinii cu care vorbesti si mai iesi la fotbal din cand in cand nu-s, de asemenea, prieteni cu tine, doar cunostinte. Eu inteleg ca esti prieten cu cineva atunci cand faceti mai multe lucruri impreuna, vorbiti des (zilnic), faceti glume fara sa se supere niciunul, va bagati unul pentru altul, mergeti in diferite locuri si va face placere sa fiti unul in preajma celuilalt. Probabil ca in timpul vietii gasesti 1, 2 maxim 3 asemenea persoane. Dupa parerea mea, prieteniile din copilarie au cele mai mari sanse sa reziste.

| OnuOnulică a răspuns:

Cele bazate pe respect și încredere.

| KillMePlease a răspuns:

cu adevărat nu rezistă nici una
poate dacă-ar rezista şi după moarte, da

| syd2 a răspuns:

Doar in cazul baietilor prietenia poate sa existe cu adevarat, fetele sunt foarte secretoase si perfide, ipocrite etc. Baietii sunt mai cinstiti si ei nu cauta barfe sau ceva de genul, de aceea la ei prietenia rezista mai mult ca la fetite, baietii se pot desparti daca ei s-au certat din cauza intereselor sale de exemplu ca si mine m-am certat cu prietenul meu din cauza ca eu sunt umanist iar el e realist si ne-am ciocnit cu teoriile. Daca fetele ar fi mai putin secretoase si mai cinstite atunci poate nu s-ar certa atat de des.
Semnat Putin
.

| Harley18 a răspuns (pentru syd2):

Esti o peroana calda din ce povestesti.

| syd2 a răspuns (pentru Harley18):

Adica?

| Harley18 a răspuns (pentru syd2):

Adica ati trecut peste si sunteti din nou prieteni, pare o prietenie adevarata ce rezista. happy

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Nu există prieteni, ci doar momente de prietenie.
O zi plăcută!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenii de pahar (doar in cazul baietilor evident)

| Harley18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti place mult poza mea. smug

| anonim_4396 explică (pentru Harley18):

E urâtă dar aia e genul de prietenie care rezistă.

| everythingyourenot a răspuns:

Prietenia cu tine insuti! plus familie