| Xenoverse1 a întrebat:

Este adevarat ca virusul nu rezista la calduri mari?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Virusul rezista pana scot vaccinul din seif si culmea ca va fi pus in miscare direct de producatorul virusului.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mgtow):

Pai nu e după gratii?

| mgtow a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tinut in mostre de sticla, cine stie cum l-au raspandit dar daca era sa fie de la animale cum zic unii nu se ajungea la epidemie, ramanea in china astea sant manevre interese politice si financiare oculte

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista temeri ca nu-i chiar asa. In Africa au inceput sa apara persoane bolnave: https://bit.ly/2R9Xx7o

| Frank51 a răspuns:

Nu am vazut nici-un studiu in acest sens. Daca era ceva de stiut probabil auzeai la stiri.

| Ineys a răspuns:

Da, nu rezista la temperaturi mari. Dar la temperaturi atat de mari incat nici noi nu rezistam la ele. 60-70 C.

| RoCkKiD a răspuns:

Este adevarat, din pacate temperatura la care moare e de 60 si ceva de grade deci mult noroc cu strategia asta.

| Apokales a răspuns:

Virusul rezista la temperaturi ridicate, cat si scazute.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un medic din Corea de Sud a dat un interviu la Digi24 si spunea ca acest virus rezista pana si 3-4 zile, in funcție de unde "aterizeaza". Daca ne aflam in apropierea unuia infectat prin aerul expirat acest virus ajunge direct in nasul nostru si își face "lucrarea". Daca ajunge pe mana si nu o ducem la nas, gura, sau ochi, acesta poate trai mai mult sau prin spălare poate fi distrus. Pe haine trăiește mai mult decât pe hârtie sau lemn. Interviul poate fi citit sau audiat pe Digi24 din data de 30 martie ora 5 si ceva. Nu-mi amintesc ora exacta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate rezista și la temperaturi mari

| Justme32 a răspuns:

Exact, de-aia îi place România și Franţa, Alpii, zonă bogată montană iar eu cum locuiesc la deal, avem doar două cazuri care au fost și tratate iar medicii au prezervative și ochelari de protecție

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Se spune ca atunci cand o sa fie mai cald de 27 de grade afara o sa fie mai putine cazuri dar tot exista riscul sa se raspandeasca. Ca orice raceala acest virus e mai periculos iarna unde mai multe persoane stranuta si tusesc decat vara unde de obicei nu le curge mucii la nimeni