| superiuliana3 a întrebat:

Care sun simptomele ciclului menstrual?

Răspuns Câştigător
| Codeine a răspuns:

In timp ce unele femei nu simt nici un fel de disconfort in timpul ciclului menstrual, altele experimenteaza simptome moderate sau severe. O data cu ovulatia, care are loc la jumatatea ciclului menstrual, unele femei prezinta macule (pete) rosii pe piele pe o perioada mai mica de o zi sau au dureri pelvine joase; ambele manifestari sunt normale.

Cu o saptamana sau inainte de producerea menstruatiei femeile au frecvent simptome premenstruale. Astfel, ele se pot simti mai tensionate, nervoase sau emotive, de asemenea, pot avea dureri la nivelul sanilor sau prezinta acnee.Totodata, pot avea mai putina energie decat de obicei si se pot simti mai putin capabile de a efectua exercitii fizice. Cu o zi sau doua inainte de menstruatie pot aparea dureri (crampe) la nivelul abdomenului, spatelui sau picioarelor. In timpul primelor zile ale menstruatiei, aceste simptome dispar.