| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele din-naintea ciclului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cam 80% din femei au uneori in jurul perioadei de ovulatie dureri de spate, abdomen sau chiar ameţeli. Cu aproximativ o săptămână înainte de începerea efectivă a fluxului menstrual, femeia poate avea balonari. Un al simptom ar fi retenţia de apă la nivelul picioarelor, în jurul mijlocului, uneori chiar si pe fata. Alte simptome sunt sensibilitatea sanilor, scăderea nivelului de energie şi insomnie. Unele femei, au schimbări în pofta de mâncare în timp ce altele au acnee. Există, uneori, o uşoară pierdere de coordonare in miscari.
In unele cazuri, in jurul datei de incepere al ciclului se intampla atacuri anxietate şi de retragere socială (nu ai chef sa vezi pe nimeni). Cea mai comună a tuturor simptomelor, este iritabilitate sau ai toane, depresie şi izbucniri de furie. Greaţă, dureri de cap, gaze în abdomen, indigestie şi, uneori, chiar diaree sunt simptome comune şi neplacute ale perioadei menstruale. Dacă aceste dureri sunt mai severe decât în mod normal (normalul este o chestiune suficient de relativa), acestea sunt numite dismenoree. Vedeti si http://www.soothe.ca/articole/articol_20_dureri_ciclu.htm

| buburuzaucigasa a răspuns:

Gasesti aici mai multe inforamatii de care ai putea avea nevoie http://www.eva.ro/sanatate/articol105.html