| DuffMckagan a întrebat:

Care sunt cele mai bune metode de invatat, maine am lucrare la bio si trebuie sa iau nota mare

9 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Citeşti textul, evidenţiezi cu marker ideile importante, le mai scrii o dată, astfel le reţii cu siguranţă. Apoi pe baza lor dezvolţi subiectul cu propriile tale cuvinte, chiar dacă nu reproduci exact textul din carte. Dar trebuie să te concentrezi, să nu-ţi zboare mintea la altceva, fără televizor, calculator...muzică doar în surdină dacă nu poţi altfel.Baftă!

| Vizitiul a răspuns:

Important e sa nu asimilezi prea multe cunostinte intr-un timp scurt. Ar fi indicat ca la fiecare 40 minute de studiu sa iesi afara 10 minute, asta pentru recreere, pentru a se oxigena creierul. Dar un lucru si mai important e sa inveti logic si nu sa memorezi, asta pentru a purta mai mult timp informatia, de regula chestiile invatate pe de rost se uita foarte repede. Succes, dobandire usoara.

| marrr a răspuns:

Citeste cate putin si repeta de cateva ori, apoi incearca sa citesti cateva propozitii in plus dupa care repeti de la inceput si vezi daca ai retinut.Incearca sa citesti cu voce tare, asa iti intra mai bine in minte pentru ca probabil ca iti vei aminti ce ai citit mai usorhee hee

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Una din ele este consecventa, sa tii mintea obisnuita sa acumuleze si sa retina informatii pe care le alegi tu zilnic. Data viitoare cand vrei nota mare te sfatuiesc sa inveti din timp, cate putin si des. Performanta reflecta un stil de viata. Daca iti place sa avansezi in salturi mari, atunci ar trebui sa stii dinainte cum faci un salt mare, nu sa il astepti pana in ultima clipa. Cei care invata eficient sunt de obicei ordonati si isi pot concentra bine atentia.

| Bii26 a răspuns:

Fa-ti o schema pe o foaie!

asa invat si eu mai bine!

| FoXy a răspuns:

Hmm.eu cand aveam un test important ma inregistram pe telefon citind lectia respectiva si ascultam toata noaptea si a doua zi o stiamlaughing

| Rebecca86 a răspuns:

Depinde de cum retii tu mai bine. Te cunosti cel mai bine. Poti face asocieri cu anumite lucruri, poti avea memorie vizuala buna si sa iti fie mai usor, citesti cu voce tare, scrii. Eu nu cred ca exista o metoda de invatat mai buna decat celelalte, bineinteles, invatatul la timp dar cand inveti in ultimul moment, tu stii cel mai bine.

| ...:::are a princess in a big world:::... a răspuns:

Am citit intr-o revista cum poti sa invezi:
-inainte de culcare citesti lectia odata sau ce ai de invatat
apoi bagi caietul sau cartea ce ai sub perna si te culci si a 2 zi ai retinut
Sper sa reusesti inca nu am incercat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin repetitie. Citesti o fraza si o repeti de doua ori dupa aia urmatoarea si o iei de la capat. Doi pasi inainte si unul inapoi, sa zicem asabatting eyelashes.