| Ionică a întrebat:

Se apropie sesiunea. Care sunt cele mai bune metode de invatat? Multumesc!

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu studiez limba norvegiană şi limba rusă şi, cea mai bună metodă de învăţare mi se pare statul de vorbă cu nativi ai celor două limbi pe teme cât mai avansate cu putinţă şi astfel ştiu deja materia la lexicologie şi gramatică la ambele secţii.
Pentru trunchiul comun o să citesc forţat şi plictisit materia şi cam atât. Nu-mi pasă de materiile alea.
Pentru literatură, o parte din bibliografie am citit-o, restul o să caut rezumate pe net şi o să lecturez cursurile şi cam atât.
Spor în sesiune tuturor studenţilor!

| Klara a răspuns:

Eu nu invat nimic, serios. Am invatat tot anul si acum doar o sa repet (teoretic). In prima sesiune am luat 8. 30 dar sper sa iau mai mult in asta straight face

| GdX a răspuns:

Nu exista asa ceva, unii invata la metrou, altii in parcuri, altii cu castile pe urechi, altii stand in apa. Fiecare invata cum poate, nu poti spune ca e o metoda anume.

| karla_3547 a răspuns:

Si o sa fiu in sesiune in curand... cel mai important cand inveti este mediul, odihna.Ideal ar fi daca ai putea invata intr-un loc linistit, fara net, telefon si alti factori perturbatori. Daca papi ciocolata in timp ce inveti s-ar putea sa te concentrezi mai binehappy
aa si legat de invatatul in sine, cred ca cel mai bine este sa citesti materia cel putin o data si apoi sa-ti scoti ideile pricipale. Sper ca ti-am fost de folos.Bafta!