| MihaicaDan a întrebat:

Pllzzzz... La Romana Clasa A V-a ne-a dat conjunctia, fraza. Vreau si eu sa aflu intr-o fraza care este propozitie secundara si care este principala. Ce Fac? Ca nu am inteles de la profesoara CUm imi dau seama Daca o sa functioneze dau FUNDA dati-mi si Ex Si la secundare si la principale FUNDA

Răspuns Câştigător
| Anonnnnn a răspuns:

Propozitia secundara depinde de cea principala.
ex:chiar daca ar fi putut /sa scape/infrunta primejdia cu mult curaj/fara sa fi ezitat o clipa macar.
chiar daca ar fi putut-prop. secundara.
sa scape-prop. principala.
ce ar fi putut? sa scape.intrebarea se adreseaza prop. principale.
infrunta primejdia cu mult curaj-prop. principala.
fara sa fi ezitat o clipa macar.-prop secunodara.
ce a facut fara sa fi ezitat o clipa macar? infrunta primejdia cu mult curaj.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vezi ca explicatia lui @mikiduta nu este DELOC corecta. El/ea confunda propozitia principala cu propozitia regenta si spune tampenii.
Propozitia principala (la nivel de cls a V-a) este cea care, scoasa din fraza, are inteles, singura, fara sa mai fie nevoie de lamuriri.
Propozitia secundara, scoasa din fraza, nu are inteles; mai are nevoie de completari.

| zippit a răspuns:

Ok fii atet propozitia secundara inseamna o propozittie care depinde de o alta propozitie de ex:Maria a plecat la mare ca sa se intalneasca cu prietenii ei.bun acum ai conjuctia ca sa care desparte cele doua prpozitii acum prima propozitie este Maria a plecat la mare. asta are sens singura iar cea de-a doua prop este ca sa se intalneasca cu prieteni ei ea nu are sens singura deci se considera o propozitie secundara iar prima propozitie care are sens singura este una principala
sper ca te-am ajuTAT KIDO BAFTA!