Janina
| Janina a întrebat:

Care sunt in opinia voastra materiile importante in scoala, si care sunt cele de umplutura?

Răspuns Câştigător
| ? MayE [;x] a răspuns:

Religie.desen,tehnologie,muzica nu prea sunt de folos pentru mine .restul imi par destul de importante

14 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu cred ca toate sunt necesare mai mult sau mai putin. daca nu ar fi necesare nu sar mai face.big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dupa opinia mea nu exista materii neimportante, toate iti vor fi mai mult sau mai putin folositoare in viata, te vor ajuta sa iti dezvolti cultura generala si nu numai...

cami
| cami a răspuns:

Janina sincera sa fiu cred ca fiecare materie isi are importanta sa. uite de exemplu eu as putea sa-ti spun k materia CHIMIE este total neinteresanta si de umplutura...pentru mine happy, insa pentru altii. poate ca este cea mai utila si placuta.pana si desenul (poate ca cineva isi doreste sa ajunga vreun pictor celebru).sau muzica.(poate vreun artist).ideea este alta (din pct meu de vedere).sa se reduca nr orele asa cum au hotarat si cei dl Minister (ce bine!).sa numai fie 3ore de fizica pentru cls9 profil mate-info ci numai 2.sau informatica 6 ore...straight face (bine.se pune si TIC-ul.) sa se reduca la 4.religia? poate ca cineva isi doreste sa devina preot.deci orele astia "mai de umplutura" ne mai relaxeaza. din cand in cand.

Janina
| Janina explică:

Pai or fi importante pentru alte persoane dar de exemplu eu am facut un liceu economic, profil contabilitate...se pe mine, pe noi ne stresau cu romana, biologie, religie, chimie... aveam acolo niste note si un stres mai ca la specialitati happy

eileen
| eileen a răspuns:

Sincer, toate iti sunt de folos, niciodata nu stii ce vei voi sa devii in viata si desenul, sportul sau religia sa te ajute. De asemenea, o cultura bogata care sa cuprinda varii arii este de dorit.

| andreutz a răspuns:

De umplutura mi se par cele 2 limbi straine studiate concomitent... engleza, franceza si in unele cazuri germana... aveti idee cat le-a folosit pe viitor asta celor care au invatat 2 limbi? maxim 10% din cei intrebati s-au declarat multumiti...se stie ca in viitor, un om se foloseste doar de o limba straina...cine are chef sa invete mai multe limbi, sa mearga la clase specializate bilingve... ah, si latina.la ce naiba mai foloseste? chiar daca se zice ca este o materie de disciplina, nu e chiar asa. daca nu iti place latina, degeaba o inveti...si sunt prea putini acesti oameni... ah, restul materiilor le consider necesare.chiar si religia, desenul sau muzica... dar in special educatia fizica, la care am inteles ca se va renunta. o mare prostie. oare de ce in anglia elevii au si 6-7 ore de sport pe saptamana? oare de ce noi romanii nu putem sa intelegem ca sportul ajuta la dezvoltarea creierului? este atat de necesar cand ai 6 ore de cursuri pe zi... of off...

cristian
| cristian a răspuns:

Toate sunt importante pentru ca-ti creaza un orizont si te ajuta sa faci conexiuni cu mai multa usurinta cu fapte, evenimente din viata ta. Cele pe care tu le consideri de umplutura poti sa le treci intr-un plan secund si sa nu le neglijezi in totalitate pentru ca au o contributie la formarea personalitatii tale.

| J7anine a răspuns:

Depinde d gust.si de valoarea pe care tu o atribui respectivei materii. ce e pentru tine important poate fi de umplutura pentru altii si viceversa... si mai cred ca profesorii au un rol decisiv in alegerea ta. pacat de unele materii

| sym0nyck a răspuns:

Cele importante sunt pe langa materiile de profil, matematica si lb romana! necesare sunt toate...toate iti vor folosi mai devreme sau mai tarziu! de umplutura nu prea sunt. ca pana la urma si muzica sau sportul iti sunt de folos!winkinghee hee

| loredanarotariu a răspuns:

Despre importanta scolii si a "materiilor" nu as vrea sa imi exprim parerea pentru ca nu este una foarte buna, dar iti pot spune ca mie mi-a fost de folos sa fiu atenta la orele de istorie, de geografie, de literatura universala.

| mariusres a răspuns:

Importante: matematica, chimie, fizica, biologie, logica, educatie fizica.

De umplutura: religie, literatura, desen, muzica.

| altul a răspuns:

Limba romana consider ca este cea mai stupida materie dintre toate... nu te invata nimic experimental sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gramatica, geometria, anatomia, sportul-importante
religie, caligrafie-de umplutura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caligrafie, Matematica, istorie, Geografie, Latina, Limbi Straine, Economie, Psihologie, Informatica,

Restul de umplutura.