| EveryPartOfMe a întrebat:

Care sunt liceele din Galati? Ce profil au si cu ce medie se intra?
P.S. Nu vrea site-uri
Si puteti sa-mi spuneti ce materii se fac in profilul respectiv?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

1. Colegiul National Vasile Alecsandri
- Filologie Bilingv Engleza- 9, 54
-Stiinte sociale -9, 43
2. Colegiul National Costache Negri
-Filologie- 9, 24
-Stiinte sociale Bilingv Engleza -9, 32
3. CN Mihail Kogalniceanu
-Filologie- 9, 31
-Stiinte sociale - 9.29

4. CN Al.I. Cuza
-Filologie- 9.13
-Filologie Bilingv Engleza-9.00
-Stiinte sociale Bilingv Franceza - 8.41
5. Liceul Teoretic E. Racovita
-Filologie-9.04
6. Liceul Teoretic Dunarea
-Stiinte Sociale - 8, 88
7.Liceul Teoretic Mircea Eliade
-Filologie- 7.83
-Stiinte sociale- 8.06
8.Liceul Teoretic Sf. Maria
-Filologie-7.65
9.Liceul Tehnologic Anghel Saligny
- Filologie-5.97
Cam astea sunt liceele din Judetul Galati, loc. Galati in care sunt si aceste specializari.
Pe langa aceste profile sa stii ca mai sunt si liceele vocationale ( arte, sportiv, teologic, militar, pedagogic ) pe care se intra oe baza de proba, liceele economie ( Virgil Madgearu) unde se studiaza economia, comertul ( deci tot matematica, doar ca M2 ) si liceele tehnologice care au difertie profile : automatizari, mecanica, electrica etc.
Si la clasele Bilingv se intra pe baza de examen la engleza / franceza.
Daca mai ai intrebari, nu ezita sa mi le pui.
BAFTA!

| EveryPartOfMe explică (pentru Sadop):

Mai ajutat foarte mult.Cu siguranta daca o sa mai am nevoie te voi intreba.
Multumesc frumos! happy

5 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Spune-mi pe ce profil ai vrea să te axezi şi cam ce medie ai.
În Galaţi sunt multe licee cu câte 4 specializări fiecare, deci e mult de scris.
Ca să-ţi explic cum stă cu profilele :
Matematică-Informatică se bazează pe matematică, fizică şi informatică.
Ştiinţe ale naturii se bazează pe chimie şi biologie.
Filologie - se bazează pe limba română şi limbi străine.
Ştiinţe sociale - se bazează pe română, istorie, geografie, pshiologie.
Mai sunt clasele de intensiv la fiecare profil, adică faci o limbă străină avansat. Sunt şi clasele Bilingv unde pe lângă ore în plus ( de engleză sau franceză de obicei ) faci şi geografia şi istorie ţării respective ( Anglia sau Franţa ).
Aştept să-mi spui profilul care te-ar interesa.
Baftă!

| EveryPartOfMe explică (pentru Sadop):

Filologie sau Stiinte Sociale...pentru ca nu ma imi place matematica chiar daca am note bune big grin.
Deci ce licee sunt cu profilurile astea si cu ce medie pot intra?
Eu abia trec in a-8-a, dar as vrea sa stiu cum e cu liceele.
Multumesc frumos!

| EveryPartOfMe explică (pentru Sadop):

Aaa...Si la profilul Stiinte Sociale Bilingv engleza...fac aceleasi ore de la stiinte sociale plus engleza. Sau cum?

| Sadop a răspuns (pentru EveryPartOfMe):

Faci aceleasi ore, doar ca in loc de 3 ore de engleza vei avea mai multe si vei face si istoria si geografia Angliei.
In unele licee am inteles ca la acets profil ( bilingv) unele ore de engleza sunt facute cu profesori straini.
Imi pare bine ca te-am ajutat!