| SimSim196 a întrebat:

Care sunt materiile de baza la stiinte sociale? Dar daca dau la filologie poate sa fie intensiv romana sau engleza? Care profil ar fi mai folositor pe viitor si care sunt meseriile pe care le poti urma in functie de profil?
Dau funda :*!

Răspuns Câştigător
| Alleee18 a răspuns:

La stiinte sociale materiile de baza sunt istoria si geografia.Iar la filologie poti sa dai intensiv pe engleza sau franceza, depinde de ce vrei si de ce profile sunt in liceu.Probabil veti primi zilele astea brosuri cu optiunile disponibile.
Nici eu nu stiu ce profil e mai folositor, insa eu am mers la mate-info pentru ca vreau ceva in domeniul afacerilor/banci/economie.Este destul de greu,mai ales cu matematica,dar ma descurc.Dar clar daca nu iti place mate,nu ai ce cauta la acest profil.
Unul dintre cele mai bune este,dupa mine stiinte ale naturii,caci acolo faci scoala cam ca in generala,un pic din toate, dar cu ceva accente pe chimie, biologie.
Meserii.pai...nu prea conteaza profilul liceului, cnteaza mai mult facultatea pe care o urmezi.Aia te ajuta sa-ti gasesti locul de munca.Dar o mica aproximare:stiinte ale naturii-medic,economist,biolog /stiinte sociale-agent vamal,avocat,profesor / mate-info - contabil,informatician,profesor / filologie-translator,profesor,jurnalist etc. Ele sunt multe, depinde de facultate, cum am mai zis.
Multa bafta la scoala si la examene.Banuiesc ca esti a 8-a :*.