| georgianaanaana a întrebat:

Care sunt scoliile militare din Romania in ce orase se afla, ce medie trebuie sa ai ca sa intrii la o scoal/liceu militar si care sunt materiile care trebuie sa te axezi mai mult in afara de sport asta e sigur?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Pitesti-scoala de ofiteri si maistri militari si subofiteri(tancuri si auto), Rm.Valcea-scoala de ofiteri de geniu(drumuri si poduri),Sibiu-academia trupelor terestre ofiteri-infanterie,artilerie,chimie,transmisiuni,intendenta,finante-subofiteri(aceleasi specializari),Bucuresti-ofiteri si subofiteri (pompieri). Mediile de intrare sunt mari la specializari grele(ofiteri)si ceva mai mici la cele mai usoare(maistri si subofiteri). Licee militare sunt la Breaza, Campulung Moldovenesc pentru armata si la Campina, Slatina, Bucuresti, Dragasani pentru politie si jandarmi.In afara de sport si vizita medicala care sunt eliminatorii vezi programa examenelor si materiilor care sunt comunicate la CMJ sau pe site-ul MApN.Grea intrebare dar am vrut sa te ajut si daca te intereseaza intr-adevar cea mai "tare"este la Sibiu la Academia fortelor terestre, arma Servicii specialitatea Finante -contabilitate cu durata de 3 ani si la absolvire primesti gradul de locotenent in specialitatea care am mentionat-o.Eu asa ceva am absolvit acum 35 ani si nu am regretat de loc.

| georgianaanaana explică (pentru Maioru):

Unde se afla mai exact campu lung Moldovenesc?

| Maioru a răspuns (pentru georgianaanaana):

In nordul tarii, uita-te si tu pe harta