| anndrada98 a întrebat:

Carnetul mi-a distrus viata... Buna TPU de o luna de cand am picat traseul viata mea s-a schimbat radical... Ma simt ca o ratata, de la o fire zambareata si optimista am ajuns sa ma izolez de toata lumea si sa fiu foarte pesimista si ma urasc pentru faptul ca toti m-au vazut in starea asta.Totul s-a schimbat in rau.Nu mai am incredere in mine simt ca prietenii mei au luat-o pe cai gresite si ca mi-am dezamagit parintii si mi-e foarte frica de a doua examinare si in fiecare zi ma invinovatesc pentru greseala pe care am facut-o si ca totul putea sa fie diferit acum... Mi-e frica sa nu imi afecteze viitorul aceasta stare care cred ca e deja depresie si nu stiu cum sa imi revin deorece ma gandes doar la carnet si cat de mult m-a schimbat in rau. Nu stiu ce sa mai fac ca parca nimeni nu ma intelege si nu pot merge la psiholog... Niste sfaturi va rog, nu vreau sa credeti ca exagerez dar in viata mea sociala totul se invarte in jurul masinilor si chiar eram de folos daca aveam carnetul iar acum ma simt inutila si parca totul s-a naruit sad

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Pentru numele lui Dumnezeu, este doar un permis. Nu trebuie să faci o tragedie din faptul ca nu l-ai luat din prima. Nu ai dezamagit pe nimeni, nu inseamna ca esti nu stiu cum, pur si simplu s-a intamplat să pici. Nu esti prima si nici ultima. N-ar trebui să simti o presiune suplimentara pe tine la a doua examinare. Nu e nicio problema daca nu iei. A 4-a, a 5-a, a 100-a incercare si tot il vei lua la un moment dat. Cunosc pe cineva care a luat carnetul din a 15-a incercare. Nu exagerez si nu inventez vreo minciuna pentru a face să te simti bine. Chiar asa a fost. Tipul respectiv nu avea nicio problema cu asta, isi vedea de viata lui, parintii si prietenii nu radeau si nici nu il priveau diferit. Ce bine ar fi fost daca aveai si tu atitudinea lui.

| RAY a răspuns:

Nu da vina pe carnet e vina ta 100%,daca dai vina pe altcineva nu vei evolua in veci, accepta asta si mergi inainte, il mai dai pana il iei, o data tot il vei lua, invata mai mult

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si totusi, in continuare, e un permis ce spanacul masii de treaba?

mai mult de jumatate din elevi nu iau din prima si nu crapa nimeni.

Nici nu vreau s-a ma gandesc ce o s-a se intample cand ai s-a pici un examen la facultate sau ai s-a fii data afara de la un job

| OldSoul a răspuns:

Esti prea stresata, ii acorzi o prea mare importanta, da este ceva serios, dar nu atat de serios incat s-a-ti faci acest gen de probleme, si oricum, exagerezi mult, prea mult.
Nu moare nimeni daca pici tu permisul, iar daca il iei trebuie s-a fii constienta ca in afara de cei din familie, nu le pasa celorlalti cu adevarat ca ai tu permisul, da poate sunt prietenii bucurosi ca are cine s-a-i plimbe s-a conduca, dar cu adevarat nu le prea pasa nimanui.
Acum s-a revenim, l-ai picat, tu vezi partea negativa, ca l-ai picat, ca te simti o ratata, dar ia partea buna, ai ocazia s-a-ti imbunatatesti aptitudinile in condus cu aceasta ocazie.
Poate suna cam ciudat, dar ideea in sine e simpla, decat s-a iei permisul fara s-a-l "meriti" indeajuns, si mai apoi in cateva zile s-a "provoci" un accident si s-a ai probleme, mai bine il pici, te perfectionezi, il dai din nou si il promovezi.
Adevarul este ca, cand esti sofer nu e loc de greseli, da poate tu conduci suficient de bine cat s-a nu te bagi in altul', dar in trafic mai dai si de "bizoni" inconstienti pe care trebuie s-a-i eviti, vei vedea ca atunci cand esti la volan trebuie s-a fii atenta si la greselile altora, ca daca unul face o greseala tu poti suferii mai mult decat el, deci trebuie s-a iti formezi un reflex si s-a stii s-a reactionezi cat mai repede si s-a nu te pierzi cu firea intr-o situatie limita.
Da poate stii s-a conduci, dar daca examinatorul este mai sever si vede ca nu ai suficienta incredere in tine te pica, pentru ca stie ca intr-o situatie limita te poti pierde cu firea si e posibil ca aceasta slabiciune s-a creeze suferinte unor persoane.
Poate am exagerat putin, dar crede-ma, in trafic nu e loc de greseli, sunt foarte multi factori imprevizibili, trebuie s-a fii pregatit mereu pentru ce este mai rau.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Este o greseala s-a gandesti asa, ar trebui s-a iti trezesti ambitia, s-a mai faci cateva ore cu instructorul si poti lua. Nu ca cei care iau carnet sunt soferi, doar sunt considerati apti s-a invete meseria dupa ce iau carnet. Eu sunt sofer profesionist din '84 si sunt convins ca cele 30 de ore prevazute legal pentru scoala sunt insuficiente ca s-a fii la un nivel suficient de bun pentru traficul de azi. Socrul meu la 64 e ani a dat examen de 8 ori, mai degraba s-a simtit provocat. Sa stii ca a condus cativa ani si nu a facut accidente sau s-a fi provocat dificultati in trafic. Starea de disconfort care o ai e de inteles in ziua imediat urmatoare esecului ca e proaspat. Asta nu te tine, ai putere s-a-ti aduni fortele si s-a mai sari odata in gol. Limitarile ni le punem noi insine nimeni nu e mai speciaist in frane decat noi pe ale noastre proprii. Hai, nu te alinta si arde-o, nu e nici o rusine.

| Sociopat a răspuns:

Jesus. Uite de asta femeile nu trebuie s-a conduca.

| UnBroken2016 a răspuns:

"nu vreau s-a credeti ca exagerez" E pe putin spus patetic. Vai nenorocire mondiala, nu al luat carnetul. Parca ai 12 ani, incearca s-a te maturizezi. Daca dadeai peste cineva cu masina mai intelegeam dar pentru ceva atat de banal s-a te porti asa? Aiurea.

| Staind a răspuns:

Andrada.
Revino-ti.
Mai incerci.