| Mirceadumb a întrebat:

Cat de curand o sa imi pun o bara pentru tractiuni pe perete in camera. peste un an vreau sa dau examenul de intrare la militari si vreau sa ma apuc acum de antrenamente. cum as putea sa ma antrenez pentru tot corpul? cum sa imi impart antrenamentele pe zile? gen: azi tractiuni (mai multe tipuri), maine abdomen. etc, poimaine alergare si tot asa. cat sa las pauza intre zilele in care antrenez in special muschii din biceps/spate? cate zile pe saptamana sa fac antrenament si cate pauza?

1 răspuns:
| P3TR3 a răspuns:

Salut Mircea.
Si eu am vrut sa aplic la scoala militara.
Prima data am fost panicat rau..am zis ca sunt gata cand i-am vazut pe toti profesorii, toti elevii si toti parintii aia laughing
Pai eu nu am fost deloc pregatit..adica nu e greu examenul deloc, Doar la alergare 1 km e ceva mai greut ca iti trebuie rezistenta si sprint in acelasi timp sa te mentii pe primele locuri.
La sala o sa fie usor : Te pune sa sari de pe loc din 3 sarituri o limita (Asta chiar e usoara), Dupa.te pune sa faci tractiuni (Minim 5, dar daca nu poti, faci cate poti dar se pun penalizari), Dupa va pune sa mergeti in echilibru pe o bara, Dupa sariti capra (Fara trapez), Va dati peste cap, Acum aveti un patrat mare impartit in 9 patratele; fiecare patratea are cate o cifra dar ele nu sunt in ordine : tu trebuie sa sari in ordinea cifrelor (1, 2,3...) pe fiecare (Aici e greu ca esti ametit dupa ce te`ai dat peste cap laughing ), Apoi aveti mingea medicinala si treceti cu ea printre jaloane, iar dupa : sprint 2-3 m big grin
Cel mai bine (Parerea mea) este sa te antrenezi la sprint, rezistenta si la tractiuni big grin Dar eu spun ca ordinea in care le faci nu conteaza, atata timp cat faci. Faci ce si cum ai chef happy
Bafta, sper sa te vad unde vrei sa ajungi! happy