| TeoGogoi42 a întrebat:

Cat timp se tine o crema exfolianta pe fata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa, asta-i alta poveste fata de un exfoliant chimic - la ce ma gandeam eu.

Scrubul se aplica pe tenul umed si se maseaza foarte usor prin miscari circulare. Nu trebuie sa freci agresiv si sa-ti inrosesti pielea, il impezesti cu multa apa calduta dupa un 20/30/40 de secunde de masat.

Ingrediente precum Sodium Lactate si Sodium Coco-Sulfate le intalnesti la agentii de curatare care trebuie limpeziti de pe ten. Vezi ca nu are cea mai fericita lista de ingrediente, produsele bio nu iti garanteaza ca sunt mai bune. Are alcool ca al 3-lea ingredient si multe uleiuri esentiale care sunt iritante si pot sa fie problematice. Chiar daca se clateste foarte repede, nu-l lasi pe ten deloc, e posibil ca minutul ala in care-l masezi sa-ti fie daunator in timp din cauza alcoolului.

Alcoolul este un ingredient iritant care afecteaza bariera naturala a pielii si ti se poate deshidrata tenul( sa apara descumari/decojiri ale pielii ), inrosire, iritatii si in unele cazuri cosuri pentru ca tenul poate intelege prin aceasta uscare ca e timpul sa produca sebum, iar sebumul este un mediu propice pentru dezvoltarea bacteriei care provoaca acnee.

In plus, eu nu sunt foarte inebunita dupa scruburile mecanice. Nu-ti recomand exfolierea mecanica, doar pielea care se descuameaza, buzele si calcaiele pot beneficia cu adevarat de proprietatile unui scrub. (Poti chiar sa-ti cauzezi zgarieturi microscopice la nivelul fetei daca particulele sunt prea dure. )In rest, pielea are nevoie de un produs care sa patrunda in stratul superficial al pielii si sa curete impuritatile din pori. Acest lucru il fac acizii exfolianti (acid glicolic aha si acid salicilic bha )

8 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Depinde ce tip de crema e, de obicei se tine in jur 15 min.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema exfolianta nu e ca o masca, o ti x minute si dupa o limpezesti. Se tine cat mai multe ore sau peste noapte. Ca sa aiba efect acizii exfolianti ei trebuie sa fie absorbiti de piele, sa intre in pori si sa ramana acolo. Este esential sa aiba un pH intre 3 si 3.8.

| TeoGogoi42 explică (pentru anonim_4396):

Am auzit de la cineva ca dupa ce o pui pe fata trebui sa aplici o lotiune hidratanta.E adevarat? Gen o pun pe fata, aplic o lotiune hidratanta si apoi ma culc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoGogoi42):

Ia stai un pic!:)) Despre ce crema exfolianta este vorba, sigur nu este vorba despre un scrub? ( baza uleioasa + particule abrazive ) Pune numele complet al cremei ca link-ul ala imi deschide prima pagina a site-ului iar ce am gasit eu cautand crema exfolianta de la organik e de fapt un scrub.

https://www.organik.ro/......-la-claree

| TeoGogoi42 explică (pentru anonim_4396):

,,Scrub purificant cu perle de Jojoba, toate tipurile de ten - Lavera''Despre asta e vorba.Nu prea stiu exact cum sa o folosesc.https://www.organik.ro/......ten-lavera

| TeoGogoi42 explică (pentru anonim_4396):

Imi poti recomanda o crema exfolianta de calitate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoGogoi42):

In primul rand, eu am luat crema asta de 1/8 martie, aveau promotie 15% la depasirea comenzii de 150 de lei ( ceva de genul fata de promotia actuala care e pentru comnezi de peste 350 lei ) si mai dadeau si un ser antioxidant concentrat in varianta mini. Daca nu te grabesti iti sugerez sa-ti iei cand e o promotie mai faina la ei, aboneaza-te la newsletter.

Eu folosesc Lotiunea exfolianta BHA 2% de la Paula's Choice
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Stiu ca pare scumpa dar iti ajunge fix un an cei 100 de ml cu aplicare zilnica pe fata si din cand in cand pe alte zone ale corpului.

Acestea sunt beneficiile bha-ului :

- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoGogoi42):

Aaa, asta-i alta poveste fata de un exfoliant chimic - la ce ma gandeam eu.

Scrubul se aplica pe tenul umed si se maseaza foarte usor prin miscari circulare. Nu trebuie sa freci agresiv si sa-ti inrosesti pielea, il impezesti cu multa apa calduta dupa un 20/30/40 de secunde de masat.

Ingrediente precum Sodium Lactate si Sodium Coco-Sulfate le intalnesti la agentii de curatare care trebuie limpeziti de pe ten. Vezi ca nu are cea mai fericita lista de ingrediente, produsele bio nu iti garanteaza ca sunt mai bune. Are alcool ca al 3-lea ingredient si multe uleiuri esentiale care sunt iritante si pot sa fie problematice. Chiar daca se clateste foarte repede, nu-l lasi pe ten deloc, e posibil ca minutul ala in care-l masezi sa-ti fie daunator in timp din cauza alcoolului.

Alcoolul este un ingredient iritant care afecteaza bariera naturala a pielii si ti se poate deshidrata tenul( sa apara descumari/decojiri ale pielii ), inrosire, iritatii si in unele cazuri cosuri pentru ca tenul poate intelege prin aceasta uscare ca e timpul sa produca sebum, iar sebumul este un mediu propice pentru dezvoltarea bacteriei care provoaca acnee.

In plus, eu nu sunt foarte inebunita dupa scruburile mecanice. Nu-ti recomand exfolierea mecanica, doar pielea care se descuameaza, buzele si calcaiele pot beneficia cu adevarat de proprietatile unui scrub. (Poti chiar sa-ti cauzezi zgarieturi microscopice la nivelul fetei daca particulele sunt prea dure. )In rest, pielea are nevoie de un produs care sa patrunda in stratul superficial al pielii si sa curete impuritatile din pori. Acest lucru il fac acizii exfolianti (acid glicolic aha si acid salicilic bha )