| teiubesccata a întrebat:

Cateodata mi se intampla sa nu primesc suficient aer, simt nevoia sa oftez intr-una.incerc sa inspir adanc, simt ca nu imi ajunge oxigen suficient in plamani. ce imi poate cauza aceasta stare? ce poate fi si cum pot sa evit aceasta senzatie? Tin sa precizez ca am 23 de ani, nu fumez, nu beau cafea si nua m avut cazuri de astm in familie. funda

Răspuns Câştigător
| SoricelulDero a răspuns:

Imi pare rau sa iti zic dar cred ca ai astm sad
Incearca sa inspiri (tragi) pe ans si sa expiri (sufli) pe gura.
O sa iti ia ceva sa te acomodezi dar s-ar putea sa mearga. Oricum consulta medicul. Fundita? :3

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu cred ca ai astm. Cred ca este habitual. Cred ca te-ai obisnuit sa respiri foarte defectuos si incomplet; si asta pentru ca merge si asa, omul nu moare pe loc, si e cumva mai comod; posibil chiar sa te fi invatat si cu privarea de oxigen, sa fi ajuns sa-ti placa. Iti spun eu cum poti rezolva problema asta grava. Abonament la bazin si inoti, vei avea o respiratie de invidiat. Daca nu, fa orice sport.

| evelyn000 a răspuns:

Cred ca astmul este problema ta si in mod sigur este provocat de o alergie la ceva. un alt raspuns ar putea fi usoare atacuri de panica. poate ca tu nu simti ca te speri dar totusi corpul tau sa intre intr-o stare de soc si sa reactioneze. oricum ar fi bine sa-ti faci un control sa stii sigur desi nu cred ca vor gasi ceva in neregula deoarece asemenea cazuri sunt greu de diagnosticat. sper ca te-am ajutat kiss kiss