| anonim_4396 a întrebat:

Cateodata mi se intampla sa nu primesc suficient aer, simt nevoia sa casc si sa oftez intr-una.incerc sa inspir adanc, simt ca nu imi ajunge oxigen suficient in plamani. ce imi poate cauza aceasta stare? ce poate fi si cum pot sa evit aceasta senzatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Par un fel de crize de panica. Mi se intampla si mie cand sunt foarte obosita, tratamentul este sa-mi ocup mintea cu altceva asa incat sa nu-mi mai controlez respiratia si ea sa-si ia ritmul normal.

| andreea_8479 a răspuns:

Nu neglija asta...si nu asculta pareri km ar fi. poate ai nu stiu c este bine sa t tratezi cu nu stiu c...nu
este o problema destul de serioasa
pentru inceput ai putea vb cu medicul d familie care este mai aproape d u sh vezi c iti recomanda...nu t panica, totul va fi binewinkingdaca vei consulta un medicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
În termen medical este cunoscut sub denumirea de "sete de are", plămânii nu fac suficient de bine schimbul de gaze, mai este și arborele bronșic care nici el nu trebuie uitat.
O posibilă răceală netratată corepunzător sau consumul mare de țigări!
Mergi la medic pentru o radiologie a plămânilor și arborelui bronșic.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.sete de aer.plamanii nu functioneaza cum trebuie.la mine, aglomerari de pulberi in plamani, mediu nociv la serviciu.si anii indelungati de munca. la tine, nu stiu. fa un control, ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa mentionez ca nu fumez, am 24 ani, nu am pe nimeni cu astm in familie, nu lucrez in mediu toxic...cam atat. tind sa cred ca este ceva pe fond nervos pentru ca observ aceasta senzatie in momente tensionate. mi-a spus cineva ca ar putea fi vorba despre anxietate in stare incipienta. dar vroiam sa aflu si alte pareri pentru ca nu prea am timp sa merg la medic si nu as vrea sa merg si sa imi spuna ca e ceva normal din cauza poluarii, etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa spun...si mie mi se intampla exact la fel.mai ales noapte...mereu imi vine sa oftez si sa casc .si cateodata obosesc sa fac acestea.crying.simt ca nu mai pot.si intr-o seara simteam ca parca nu imi mai batea inimioara si am stat treaza pana la 4 dimineata. of. ce greu e. dar remediul meu a fost AFECTIUNEA.mama si sora mea au plecat sh ma simt tare singura.:-s Cand sunt cu iubitul meu parca e roz viata mea.am fost la medic si am facut analize. mi-au iesit bune,,, si doctorita nu stia ce sa`mi dea pentru ceea ce simt .si mi-a recomandatsa iau calciu si magenziu la pliculete care se dizolva in apa. .si peste cateva zile ma simteam super .nu`mi venea sa cred cat de bine ma simteam. .si trebuie sa iau un plic de calciu si magneziu in fiecare zi...calciu dimineata si mg seara.crede`ma n`ai cum sa poti evita asta. .si roaga`te la Dumnezeu sa te ajute...sa respiri bine si te ajuta/raised eyebrows... daca vrei sa mai schimbam o vorba te rog da add la tynutzadulshik...sanatate...

| Crăifălean_Dani_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceiasi problema o am si eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact aceleasi simptome l am si eu.de multe ori casc pentru ca asa am eu impresia ca pot trage mai mult aer. dar tot nu imi ajunge aerul acolo unde trebuie.am fost la doctor si mi a spus ca este astm brosinc cu toate ca nu a studiat prea mult acest lucru si mi a spus -o"pe fuga"am luat si tratamente.folosesc spray ul ventolin. dar degeaba.in ultimele zile mi s a agravat rau.simt nevoia tot timpul sa trag aer.simt ca nu imi ajunge si tot tragand mai si obosesc, cine stie, o fii si de la vremea asta umeda in ultima vreme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acceiasi problema o am si eu...chiar acum...ma chinui ca tampitu sa casc, siii chiar nu pottttttt, si e al naibii de uratt!

| ShamelessQboy a răspuns:

Hiperventilatie.

| ralusita a răspuns:

Si eu am exact aceeasi problema de 6 luni.eu am avut o cadere de calciu si am ramas cu aceasta problema care parca nu mai dispare.mentionez ca sunt o persoana care ma stresez si ma inervez repede....incerc sa ma linistesc si imi revin. fa sport pentru ca ti se regleaza respiratia.nu te gandi la respirat si ocupati mintea cu altceva.