| DjTeolik a întrebat:

Cati atomi se regasesc in 32g de oxigen?

Răspuns Câştigător
| princess97 a răspuns:

Pai daca 1 atom de 0 are 16g, atunci in 32g se gasesc 2 atomi de O tongue

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns (pentru princess97):

Nu este bine deoarece 16 g de oxigen contin 6. 023X10(la puterea 23 ) atomi oxigen adica numarul lui avogadro
de aici rezulta ca 32 de g oxigen contin 2 x 6.023 x 10(LA PUTEREA 23 )atomi O

14 răspunsuri:
| princess97 a răspuns:

O - oxigen, am scris doar simbolul happy

| Autumnfeelings a răspuns:

Imparti cate grame are oxigenul la gramele atomului

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns (pentru Autumnfeelings):

Deci stii regula de 3 simpla
pai am facut ceva de acest gen
16g O...6. 023X10(la23) atomiO
32g O...X atomi
si de aici il scoti pe X (32 X 6.023 x10 (LA23)) totul impartit la 16
si daca simplificam 32 cu 16 obtinem 2
si de aici 2X 6.023 X 10(la puterea 23)
ei bine ca sa mai spun odata ca in 16 g oxigen se gasesc Numarul lui avogadro atomi
big grin

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

10.7 X 10 (la puterea 23)

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns (pentru TεaсhMεHoωToDomε):

Asta la O2 la O simplu raspunsul este 2X6. 023X10(la puterea 23) atomi

| DjTeolik explică (pentru TεaсhMεHoωToDomε):

Erau 2 atomihappyDeoarece se aplica regula de 3 simpla si asa se aflahappy

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns (pentru DjTeolik):

Vreau a iti spun ca nu erau 2 atomi deoarece 16g de Oxigen nu contin doar un singur atom!
deci ...pffff grea chimia...raspunsul e gresit deoarece tu trebuie sa folosesti si numarul de masa A si numarul lui avogadro ca sa iti iasa problema
in 32 g Oxigen NU sunt 2 atomi de oxigen

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns (pentru DjTeolik):

Deci stii regula de 3 simpla
pai am facut ceva de acest gen
16g O...6. 023X10(la23) atomiO
32g O...X atomi
si de aici il scoti pe X (32 X 6.023 x10 (LA23)) totul impartit la 16
si daca simplificam 32 cu 16 obtinem 2
si de aici 2X 6.023 X 10(la puterea 23)
ei bine ca sa mai spun odata ca in 16 g oxigen se gasesc Numarul lui avogadro(care este 6. 023X 10(la 23 ) atomi
asa ca imi pare rau sa te dezamagesc ca faza cu doi atomi era la cu totul altceva

| princess97 a răspuns (pentru TεaсhMεHoωToDomε):

Asta ii nr de molecule dintr-un atom. crede-ma k stiu

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns (pentru princess97):

Numarul de molecule este doar la O2 dar nr de avocadro se foloseste si la O si reprezinta nr de atomi din 16 g O

| DjTeolik explică (pentru TεaсhMεHoωToDomε):

Raspunsul corect a fost 2xNr. lui Avogadro

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns (pentru DjTeolik):

Exact ceea ce ti-am spus big grin

| domnulgoe a răspuns:

Tu cati zici?
eu zic ca nu stii nici tu, dar nici eu...