| Anonymus12300 a întrebat:

Ce alegeți dintre lentile de contact sau ochelari? Argumentați.

Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Uită-te la tv și o să vezi ca majoritatea poarta ochelari, a ajuns o moda și e atât de "la modă" și cool încât pana si cei care n-au probleme ii poarta. Si da, un om cu ochelari arata si mai bine dupa parerea mea, ii da un aer sexi si de intelectual. Lentilele de contact sunt periculoase trebuie sa ai o igiena riguroasa, daca gresesti cand le aplici iti poti rani cornea foarte grav. Cand le ai pe "ochi" se strang sub ele bacterii, ochiul nemaiputându-se curăţa, se formează un baraj... între el și acele lentile. Pot provoca si reactii alergice, etc. Eu le-as purta doar o data preţ de cateva ore daca vreau sa am o anumita culoare a ochilor, si nici atunci, in rest nu merita. Ochelarii ii dai jos si iar ii pui, e foarte lejer.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Aș alege ochelari.

| aXy99 a răspuns:

Ochelari, nu te stresezi sa ai grija de ei la fel de mult precum cu lentilele de contact.

| Eireann a răspuns:

Eu am avut si lentile de contact si ochelari. Depinde de ce ai nevoie, daca sunt pentru citit at fi absurd sa tot pui si scoti lentile de contact, mai bine ochelari. Daca sunt pentru distanta si trebuie purtati tot timpul poti sa alegi. Lentilele de contact de unica folosinta pot sa fie destul de scumpe mai ales daca ai si astigmatism. Daca ai lentile de contact oricum trebuie sa iti faci si ochelari, desi exista acum tot felul de lentile de contact care poti sa le porti zile la rand de obicei e sugerat sa nu le porti mai mult de 8 ore pe zi. Sa inveti sa le pui si scoti rapid e si asta o provocare dar te inveti cu timpul. Astea sunt dezavabtaje dar daca practici sporturi in special sporturi de contact, gimnastica, inot etc e mai bine sa ai lentile. Din punct de vedere estetic am vazut si baietii si fete care arata foarte bine cu ochelari.