| DeeYa7 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac? Sa va povestesc putin despre mine. Ai mei sunt divortati, tata e recasatorit de cand m-am nascut eu, am o sora mai mare, dar ea e plecata de 10 ani in Germania, abia vorbim o data la cateva luni, prietenii mei din copilarie au plecat si ei prin diferite tari, s-au schimbat foarte multe. Mama mea de 2 ani are iubit, care este mereu pe locul 1. Eu nici macar nu exist pentru ea si sunt sigura de tot ce spun. Are un comportament foarte rece si este mereu dura cu mine, locuim sub acelasi acoperis, dar nu ii simt prezenta. Bunica mea a murit cand aveam 12 ani, era singura care era langa mine. Acum am 21 de ani. De cateva zile ma pierd printre ganduri, involuntar. Nici eu nu stiu la ce ma gandesc, dar imi revin brusc si imi dau seama cat de mult am stat pe ganduri, nu mai suport oamenii, parca toata realitatea mea se schimba. Vreau mereu sa fiu singura, am ajuns si la ganduri suicidale desi nu vreau sa fac lucrul asta. Nu stiu, ma simt ciudat. Cel mai rau e ca nu am cui sa-i povestesc cum ma simt, pentru ca toata lumea ma respinge, spunand ca ma plang pentru a fi in centrul atentiei. Nu vreau sa merg la un psiholog pentru ca m-as simti inconfortabil si pur si simplu nu. Dar, ce ar trebui sa fac? Ma simt din ce in ce mai singura. Pur si simplu simt ca nu am pe nimeni, nu simt nici cel mai mic sentiment de afectiune. E foarte greu. Am ajuns sa urasc totul in jur. Imi cer scuze pentru ca v-am rapit atat din timp si va rog fara comentarii aiurea, chiar asta ar mai lipsi acum.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună. Imi pare rau sa aud prin ce treci.
Vreau sa stii ca esti o persoana foarte puternică!
Chiar daca in acest moment viața pare ca ti s-a cufundat în întuneric, nu renunța.
E greu. Extrem de greu.
Dar nu e imposibil.
Singurătatea e ca un venin. Ucide.
Stiu ca durerea macină si distruge. Însă stii de ce face asta? Pentru ca tu îi dai putere.
Nu te mai axa pe ea(durerea).
Priveste in jur.
Trăiești! Esti in viata! Ce poate fi mai frumos decat asta?
Priveste in jur! Oamenii sunt din ce in ce mai reci. Sunt morti înăuntru. Au răni nevindecate ce ii urmăresc si ii chinuie toata viata.
Asta e lumea in care trăim. Nu putem fi mereu fericiți.
Uite motto-ul meu: " nu poti împiedica pasarile tristeții să-ți zboare pe deasupra capului, dar le poti împiedica să își facă cuib in părul tău." Adică nu poti sa împiedici durerea sa te atace, dar tu alegi daca o lasi sau nu sa puna stăpânire pe inima ta.
TU esti cea care alege daca continuă lupta sau nu.
Toata puterea e in tine, în sufletul tau.
Lupta si "ataca" cu bunătate. Asta e singura cale - bunatatea.
Incearca sa vorbesti cu mama ta. Dacă nu va vrea sa te asculte, nu este vina ta.
Amintește-ti ca fiecare om, chiar si cel ce pare rau, are propriile răni.
Oferă iubire tuturor, indiferent de cat de rai sau duri par.
Fii bună.
O să vezi că, cu timpul, bunatatea pe care o oferi celorlalti ii va schimba si se va întoarce direct la tine.
Stiu ca acum e greu, dar încearca sa privesti dincolo de durere.
Eliberează-te de tristețe.
Fă ceea ce iti place!
Viata e scurta si trece atat de repede.
Fii fericita! Pentru ce? Pentru fiecare lucru mic.
Pentru ca te-ai trezit dimineata.
Pentru ca ai ce sa manânci.
Pentru ca ai o casa.
Pentru ca trăiești.
Fii o luptătoare, ca pana acum!
" Poti sa te plângi că trandafiri au spini sau poti sa te bucuri ca spinii au trandafiri."
Încearcă nu numai sa înțelegi ce am spus, dar sa si simti.
Durerea iti orbește inima. Nu ii da puterea asta.
Stiu ca poti! Totul va fi bine!
Totul.

3 răspunsuri:
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine ai nevoie de o motivatie in primul rand, si totodata sa iti modifici putin modul de a gandi.Ai 21 de ani, esti om adult, nu mai esti un copil care inca nu stie sa gandeasca corect.Situatia ta din familie nu este unica, astfel de cazuri se intampla foarte des in lume, si exista situatii mult mai rele. Poate ca ai asteptari prea mari de la mama ta, cel mai bine e sa nu avem asteptari de la nimeni pentru ca mereu vom fi dezamagiti. Evident ca ea nu iti mai poate oferi aceeasi afectiune ca la un copil mic, si evident ca de acum se poarta cu tine ca si cu un om adult.Incearca sa te bucuri de putinul pe care il ai, gandeste-te ca foarte multi oameni din lumea asta ar vrea sa fie in locul tau, sa nu aiba alte griji in afara de cele sufletesti.Stiu cum e sa pierzi toti prietenii, dar asa e viata, oamenii vin si pleaca din ea, nimic nu e vesnic, in special prietenia.Singuratatea te face sa te gandesti mult prea mult la unele lucruri la care nici nu ar trebui sa le atragi atentia, si ajungi astfel sa te autocritici sau sa te autodetesti.Trebuie sa faci o schimbare,poti vorbi cu mama ta,spune-i ce simti si ca ai vrea mai multa atentie si afectiune de la ea,incearca sa gasesti limba comuna cu iubitul ei, poate reusesti sa te intelegi cu ei astfel. Poti sa iti faci prieteni oricand si oriunde, la o discoteca, la un club, la o sectie sportiva sau pur si simplu iesi in locurile in care se intalnesc tinerii, un simplu "Salut" si poti porni astfel o conversatie intreaga si sa cunosti multe persoane.Prieteniile se leaga mai greu, dar e un proces placut care necesita timp si rabdare. Poti sa cunosti oameni si in mediul online. Daca ne gandim prea mult la o problema, putem cauza altele care nici nu exista.De asemenea poti cauta un loc de munca, astfel vei fi ocupata o parte din zi, vei cunoaste oameni noi si vei putea sa aduni o suma de bani pe care sa o cheltui in scopuri rationale pentru a-ti forma incetul cu incetul o viata persoanala.Nu iti face griji, totul se va aranja de la sine, ai nevoie doar sa faci o mica schimbare.

| litere123 a răspuns:

Pentru început, îmi pare rău pentru experientele prin care ai trecut și prin care treci, însă trebuie să fii puternică și să dovedești că te poți descurca și de una singură. Tine minte, numai tu îți poți fi alături toată viața, numai tu nu te poți părăsi. Iar pentru asta, trebuie să ai mai multă încredere în tine, lasănd gândurile acestea negre să dispară. Începe sa-ți organizezi timpul, să ai grijă de tine, începe un bullet journal, un caietel unde să îți transpui gândurile. Fii atentă, bunica ta e într-un loc mai bun și întotdeauna va avea grijă de tine, trebuie doar să crezi. Omul tău e pus deoparte...nu te stresa cu asta. Fă-ți timp pentru tine și învață să te iubești. Ești femeie...trăiește! TAKE CARE!

| Beyou799 a răspuns:

Buna, sa iti spun o chestie, cand un om este indragostit...mai poate face greseala de a-i neglija pe ceilalti pentru ca este ceva involuntar dar asta nu inseamna ca nu te iubeste, se pare ca uita sa aratea asta celorlalti membri ai familiei si stiu ca e trist. Stiu ca te simti singura pentru ca distantarea mamei tale fata de tine, tatal la fel te face sa te simti asa ca e normal sa simti nevoia sa spui ce ai pe suflet, si sa nu fii ascultata si sa nu ai ocazia sa povestesti e chiar foarte greu din nefericire. Prieteni vei putea sa-ti faci, la varsta ta ai toata viata inainte, nici eu nu am avut prieteni si plangeam din cauza asta, iar acum am atat de multi incat nu am timp sa ies cu toti, asta pentru ca eu ani de zile am crezut ca problema e la mine, cand de fapt conjunctura era una foarte proasta cu oameni limitati si nulitati ale societatii, de asta iti este greu acum...dar lucrurile se vor schimba. Inseamna ca ai o stare de anxietate si sa stii ca toti trecem prin asta cel putin o data in viata si de asemenea, toti ne simtim singuri la un moment dat chiar daca suntem inconjurati de oameni. Pur si simplu, daca ti-ai face prieteni, te-ai concentra pe ce iti place sa faci, poate vei intalni si un baiat care sa tina mult la tine, vei vedea ca viata poate fi chiar un rai. Te grabesti mult sa tragi concluzii despre viata ta abia acum la inceput de drum. Poti si sa te uiti la seriale cand te simti asa, la filme de comedie,.sa stii ca ajuta pe moment daca simti ca nu mai poti. As fi vrut sa te fi putut ajuta mai mult dar uite ceva de care sunt foarte sigura, dupa raul asta va veni un mare bine pentru ca asa e viata, si tot ce simti, spune-i mamei tale cand o prinzi linistita si singura pentru ca orice om s-ar sensibiliza sa vada cum te face sa te simti, mai ales ea ca e mama ta. Te rog uita de ganduri nepotrivite si fii sigura ca te asteapta o mare fericire, pe langa asta aminteste-ti de momente fericite din viata ta care nu au legatura cu parintii.