| мιcнєℓℓє a întrebat:

Eu am probleme cu matematica...Invat de imi "sar capacele"si tot iau 4 sau 5 depinde...Nu o luati in nume de rau cu notele si nu ma criticati, dar voi credeti ca am eu o problema cu mate si ca nu inteleg? In rest, la toate obiectele am 9 si 10 chiar si 8. Ce as putea ca sa imi ridic notele la mate, cat de cat? Funda!happyhappy

Răspuns Câştigător
| moni_9070 a răspuns:

Poate problema nu e neaparat la tine.nu te scutesc de vina dar depinde si de modu de predare al profului. in 5-8 am ajut un prof naspa nu intelegem nimica important era ca imi scoteam media 5 maxim 6.acum is a 9 s am alta profesoara si totusi inteleg mai bine cu ea ma descurcmai bine.toti zic ca formulele trebuie invatate mecanic ei bine eu le invat logic stie cum sa ne explice ca sa pricepem, sau eventual o mai intrebam daca nu am inteles.degeaba ai sa inveti tu teoria daca practica nu stii. asa ca spune-i profului tau ca vrei sa iesi la tabla sa faci un exercitiu sa iti explice ca nu ai inteles iar daca are rabdare iti va explica si ai sa intelegi. important este sa fii atenta la ore iar cand nu pricepi cv sa intrebi, dupa se acumuleaza prea multe si ai sa ramai cu goluri.

4 răspunsuri:
| StarkWolf a răspuns:

Pai incearca sa o gandesti logic,nu sa o tocesti. De exemplu,daca ai formule de invatat,nu le invata tocind,invatale aplicandule in exercitii si tot asa! Succes, poate ca trebuie sa te implici mai mult!
Nu cred ca nu poti sa o intelegi, daca esti o fata desteapta e imposibil!

| Biu a răspuns:

Încearcă să lucrezi mult mai mult acasă şi oferă-te la tablă la exerciţii si o sa vezi că o să ai note mai bune.

| Ozanaf a răspuns:

Ai nevoie de meditati.

| loveuandyouknow a răspuns:

Pai uite matematica nu inseamna numa invatat. trebuie sa o intelegi. sa gasesti un mod prin care sa te prinzi mai repede. de ex eu nu invat la nimic si pe ambele semestre am avut 10. faza ii sa te prinzi cum se rezolva ex. succes