| Karma210 a întrebat:

Ce as putea sa fac? Un coleg de o varsta cu mine (14 ani) ma agreseaza verbal si fizic.DAR PROBLEMA E ca efectiv imi mai da asa cateodata un pumn in umar si ma doar doua saptamani! Nu inteleg ce putere are asa in pumni! Ma jur parca is de fier! Ala bate toate scoala si acum incepe sa se ia de mine.Am auzit de la restul ca da foarte rapid pe langa ca da foarte bine (cu pumnu)SINGURUL AVANTAJ L-AS AVEA PT CA IS MAI MARE CA EL CU O PALMA! Sfaturi?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si cu diriginta, explica-le ce se intampla!
Daca nu se cuminteste nici dupa aceea, parintii tai pot depune la politie plangere pentru lovire si alte agresiuni, mai ales daca se vede si urma loviturilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat agresarea verbala sau fizica se intampla la scoala, ai un singur lucru de facut: informezi dirigintele asupra violentei acestui copil si daca nu se ia masuri, spui parintilor si ei vin la scoala, discutand cu directorul scolii.
Bataia intre voi nu ajuta si nu rezolva nimic, asta si cauta copilul ala, sa te provoace, ca sa iasa cu bataie intre voi!
Sper ca nu doresti nota scazuta la purtare, nu?
Atunci fa ce trebuie: plangere la diriginte, parinti si director, daca-i cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti zic sa-i dai una in gura, iar imi sterg astia raspunsul.
Ca bla bla violenta. Dar el nu e bullied? cum sa raspunda la asa ceva? sa se duca la mami si tati sa le spuna sau la director?
sau sa-i dea banii de pachet? sau cum?
Aia nu vor face nimic, si el va cadea de prost.
Asta e pentru "echipa TPU".

Zic ca trebuie sa il confrunti. Vezi sa nu fii singur. Ca sa nu para ca tu incepi, il provoci un pic, ai si martori acolo, si bam bam 2 bucati si pa.
O sa se trezeasca si el la realitate, si o sa te lase in pace.

| Karma210 explică (pentru anonim_4396):

Asa o sa incerc.m-am apucat de fitness de 3 saptamani si am prins incredere in mine..si noah acum i-am zis la un prieten de al meu mai mare sa il batem si noah asteptam ocazia sa il prindem singur happy

| Kevinn2000 a răspuns:

Cel mai bine ii spui situatia dirigintelui si parintilor. Daca va bateti nu cred ca rezolvati absolut nimic, din contra, e mult mai rau.