| Altintop a întrebat:

Ce ati alege: Sa fi DESTEPT printre prosti sau SLAB(nu prost) printre destepti?

Răspuns Câştigător
| Mookie a răspuns:

Fac abstracţie de realitate în ceea ce voi zice şi voi considera o lume "ideală" în care nu se găsesc decât deştepţi, slabi şi proşti.
Bun."Alesul" depinde de mentalitatea fiecăruia. Dacă ai o mentalitatea puternică,adică nu permiţi nimănui să-ţi dea sfaturi deoarece "tu eşti cel mai deştept" şi ai şi un spirit nativ de conducător vei alege "să fii deştept printre proşti" deoarece nu poţi suporta ideea ca cineva să fie mai bun decât tine. Cealaltă mentalitate,aparţine persoanelor care îşi cunosc locul pe scara ierarhică si doresc să avanseze(aici se încadrează slabul). Slabul are multe lucruri de învăţat dacă stă printre deştepţi, ajungând chiar să-l intreacă pe "deşteptul care trăieşte printre proşti"(acesta neavând ce să înveţe de la proşti, cunoaşterea lui fiind limitată).
În realitate trăiesc ceva ASEMĂNĂTOR, nefiind vorba de diferenţa de inteligenţă. Din experienţă îţi spun că te simţi mândru de tine că poţi conduce pe cineva sau ceva(adică să fii deşteptul proştilor) dar dacă aspiri la mai mult, ideal ar fi să fii slabul deştepţilor, cu condiţia să avansezi cât mai rapid de pe ultima treaptă a scării ierarhice.
Cântăreşte bine amândouă variantele înainte să alegi ceva(în cazul în care trebuie să alegi una din cele două variante menţionate mai sus), dacă ai dorit să faci un sondaj, tocmai ce mi-am exprimat şi explicat alegerea făcută de mine.

2 răspunsuri:
| ZK a răspuns:

Bună.
Eu nu mă cred cel mai deştept iar restul sunt toţi proşti, şi nici invers. Vreau să diu ca toată lumea şi să am propriile mele cunoştinţe.Numai bine.

| Mandarina888 a răspuns:

Destept printre toata lumea!