| DeathTheKid a întrebat:

Ce carti cu adolescenti mai fantasy imi recomandati?
PS altele decat Fortele raului absolut si Vampirii din morganville

Răspuns Câştigător
| oanaamaria a răspuns:

Buna!happy sunt multe carti pentru adolescenti, cum ar fi
-Fior, de Maggie Stiefvater( o carte minunata, de fapt toate sunt foarte frumoase)
-Nu plange sub clar de luna, de Heather Davis
-Cele noua vieti ale lui Chloe King, de Liz Braswell
-Eve, de Anna Carey
-A 16-a luna, de Kami Garcia si Margaret Stohl
-Evermore, de Alyson Noel
si lista continuabig grin. Sper ca te-am ajutat, lectura placuta!

3 răspunsuri:
| ewygirl a răspuns:

Cartile din seria Twilight : Twilight,New Moon, Eclipse, Breaking Dawn[Nu ai sa regreti daca le vei citi];

| DeathTheKid explică (pentru ewygirl):

Twilight chiar nu e ceea ce caut eu nici true blood

| Joker a răspuns:

Http://www.librarie.net/categorie/864/carti/fantasy

Fantasy inseamna in primul rand Tolkien, si oricat de 'brutala' ar suna asta, e adevarul pur. 'Lord of the Rings', 'The Hobbit' & 'Silmarillion' nu inseamna decat varful iceberg-ului in bibliografia tolkieneana. Pune mana pe volumele ce alcatuiesc The History of Middle Earth (sunt vreo 12 la numar, printre care amintesc 'The Book of Lost Tales' 1&2, 'The War of the Ring', 'Sauron Defeated' etc.). Daca esti din Bucuresti atunci nu ar trebui sa fie prea greu sa le gasesti (le-am vazut si la Cora, ultima data cand am fost in Buc.). Pe-o buna parte din ele le-am gasit in Cluj, la Libraria Universitatii.

Un alt nume greu, zic eu, in fantasy e George R. R. Martin (vezi ciclul 'A Song of Ice & Fire'). Nu tin minte sa fi fost traduse in romana.

Paolini cu al sau Eragon e pur si simplu de *****. Nici macar entertaining nu e.

'Mists of Avalon' e inca o serie care scoate cat de cat capul deasupra celorlalte. Au aparut vreo doua volume la Nemira, vezi pe site-ul lor. Da' mananca-l pe Tolkien prima data, ca el e Tatal Nostru in domeniul fantasy.

http://librarie.carturesti.ro/carte/fictiune-177/fantasy-184/

sper ca te-am ajutat:*. fundita?