| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți îmi recomandați să citesc?
Nişte titluri şi autori captivanți?

6 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Ce vârstă ai? Ce gen preferi? Care a fost ultima carte care ți-a plăcut? Mie, de exemplu, mi-a plăcut O treabă murdară-Christopher Moore.

| Plato a răspuns:

Depinde de interesele si experienta ta, ar fi bine s-o mentionezi.
Pana atunci, iti zic autorii ce-mi plac mie: D.C. Dulcan, Victor Hugo, Balzac, Marcel Proust, Gustave Flaubert, Stendhal, Dostoievski, Platon etc.
Cat despre titluri: "Mizerabilii", "In cautarea timpului pierdut", "Madame Bovary", "Comedia umana", "In cautarea sensului pierdut", "Mintea de dincolo", "Crima si pedeapsa", "Rosu si Negru" etc.
Sunt multe, dar daca-mi spui despre tine iti pot recomanda cateva. (varsta, experienta in citit, interesele).winking

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Trebuie mentionata si "Dragostea in vremea holerei" a lui Gabriel Garcia Marquez.

| Gabriel2424 a răspuns (pentru Plato):

Hm, vad ca le ai cu cartile, mi ai putea spune si mie niste carti interesante, mister sau o poveste care sa nu te plictiseasca, gen eu am citit ultima data Oameni si Soareci si chiar mi-a placut.

| Plato a răspuns (pentru Gabriel2424):

Cele pe care le-am mentionat mai sus cu siguranță nu te plictisesc.
Poate daca ai fi si mai explicit...
Mai vezi "Experimentul Pitesti", "Procesul", "Don Quijote", "Flori pentru Algernon", "Taina Asasinilor"

| DorelExpertu a răspuns:

Douăzeci de mii de leghe sub mări
de Jules Verne

Sau daca doresti ceva mai autohton
Suge-o, Ramona
de Andrei Ciobanu