| Edi0123 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema la care am mai pus o data acum ceva timp intrebarea. De ceva timp am ganduri urate… parca luate asa din filmele de groaza. Nu mai pot sa mai fac ceva ca imi vine un gand urat rau. Acum nu stiu de unde vin si nici nu mai vreau sa le am. Este o soluție buna daca le ignor? Adica pot scapa de ele? Vreau niste răspunsuri bune. Adica spre exemplu am vazut acum cateva zile pe TikTok din greseala o poza cu necuratu si acum imi tot vine in minte. Problema e ca eu ma mai si agit la ele si oarecum am inteles ca e bine sa le lași ca se duc oricum. Deci este o soluție buna daca ignor complet gândurile astea urate, mai ales cele de hula pe care le aveam inainte si inca le mai am dar putin.

8 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Pare tulburare obsesiv compulsiva, mai ales ca ti-am citit si alte intrebari. Ar trebui sa faci terapie, pentru ca iti vor aparea constant alte ganduri obsesive daca nu inveti cum sa le tratezi definitiv.

| Edi0123 explică (pentru Felissa13Eden):

Pai si nu inteleg, adica spre exemplu mi s-a mai intamplat sa mai vad o imagine urâta sau ceva si imi tot venea in minte si faza e ca ma mai si contrazic cu ele. Adica ma supăr si fac ciudat pentru ca atunci cand fac asa simt ca si cum o liniște, e la fel ca la unii oameni cu trecut ul pe sub scara, daca se dau 2 pași inapoi se simt bine.Asa fac si eu cand imi apare un gand din asta, ma supăr si e mai bine, dar problema este ca eu le cam am de 2 luni si imi vin cam la minut si nu stiu cum pot scapa de ele. Au inceput sa apara si cand sunt total concentrat pe alt ceva. As încerca sa le ignor, dar este greu

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Edi0123):

Da, chiar e tulburare obsesiv compulsivă. Si eu sufar de asta, dar ajuta foarte mult terapia.

| Edi0123 explică (pentru Felissa13Eden):

Cum ai reușit sa scapi de ea, este o idee buna daca nu le mai bag in seama ca totuși problema s-a accentuat la mine ca le am bagat in seama.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Edi0123):

Nu conteaza daca le bagi sau nu in seama, tot vor aparea. La tulburarea obsesiva compulsiva exista 2 lucruri:obsesia(gandurile obsesive) si compulsia, sa faci ceva sa sa simti ca le ai sub control. Doar ca nu ai niciun control daca faci asta, trebuie sa gasesti radacina problemei si sa o tratezi, poate fi nevoie si de tratament psihiatric, dar asta nu iti pot spune eu, ci un terapeut. Trebuie sa te interesezi de un psiholog specializat pe tulburarile obsesiv-compulsive, pentru ca nu sunt prea multi care sa se descurce cu asta. Singur nu o sa reusesti, orice ai citi pe net, orice ti-ar zice alti oameni. E o afectiune epuizanta psihic si poti ajunge la probleme mari de sanatate daca nu o tratezi.
Eu am facut terapie de 3 ori pe saptamana, m-am apucat de sport si mi-am reglat alimentatia. Sunt mult mai bine, dar inca lucrez la asta. happy

| Edi0123 explică (pentru Felissa13Eden):

Dar am o intrebare, e doar in mintea mea sau e real, pentru ca eu m-am mai luptat in trecut cu gândurile de hula si acum imi apar imagini urate in cap dar mereu fac urat si ma contrazic cu ele si cu cat fac asa, se accentuează

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Edi0123):

Din pacate, sau din fericire, e totul doar in mintea ta.

| Edi0123 explică (pentru Felissa13Eden):

Faza este ca daca tot le am contrazis au inceput sa apara imagini si mai urate… Faza e ca a fost aia cu Eurovision sau cv de genu si a fost părerea mea foarte urat iar cum erau aia îmbrăcați imi vin mereu in gand