| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti maine la evaluarea nationala la compunerei se va da ceva si din operele studiate la clasa?
De exemplu sa argumentezi ca o opera studiata la clasa este pastel
Dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Absolut niciun model de cerință nu va suna gen "Argumenteaza ca opera X este epica". Este text la prima vedere, pe care trebuie să recunoști caracteristicile genului și speciei. Și dacă este text studiat la clasă, vei avea un fragment din el în față, și tot ce trebuie să faci e să te bazezi pe caracteristicile pe care le observi
în fragmentul ăla. Nimic nu trebuie tocit. Baftă la examen.

| anonim_4396 explică (pentru TeoPT):

Multumesc pentru explicatii been si sper sa fie cum ai spus tu

| TeoPT a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere, mă cheamă Teo. Și eu aveam nelămurirea asta anul trecut când am dat examenul, și am fost lămurit. Scopul acelui subiect este legat tocmai de recunoașterea caracteristicilor pe text la prima vedere, nu de tocit comentarii la clasă. Ai încredere. big grin oricum, succes la examen înca o dată.

4 răspunsuri:
| EFE21 a răspuns:

Da, probabil ca se va da la subiectul 1 punctul B. Se poate da asa :
1) Argumentarea ca textul dat la prima vedere este nuvela, pastel, basm, schita sau fabula
2) Argumentarea ca textul dat apartine genului epic/liric
3) Sa prezinti o opera epica/lirica studiata de tine din cls a 8-a "Popa Tanda";"Doua loturi";"Iarna" etc.
4) Sa prezinti corelanta intre titlul textului si textul dat happy
Si eu dau ca tine maine si miercuri :* Sa te ajute Dumnezeu si sa crezi in el pentru ca numai asa o sa vezi ca poti reusiiwinking

| anonim_4396 explică (pentru EFE21):

Iti urez mult succes si sa ne pice subiecte pe care le stim foarte bine