| RenataAlesya a întrebat:

Ce cure/diete de slabit folositi voi. Pe care mi le recomandati? Funda+vot

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

In general se spune despre o cura ca: cu cat o cura de slabire este mai durai, cu atat cura de slabire va fi mai eficienta. Cercetatorii au ajuns la concluzia ca se poate obtine acelasi efect daca folosim cateva trucuri lejere care odata aplicate, duc la aceleasi rezultate.

Ei au sintetizat aceste trucuri in 7 reguli care constituie baza curei de slabire lejera.

1. Bea cateva cani de ceai verde. (subiectii care au consumat ceai verde au ars mai multe calorii decat cei carora li s-a aplicat placebo)

2. Profita de ticurile pe care le ai. (persoanele au fost rugate sa se mai abtina in a face miscarile nervoase, repetate pe care toti le facem in felul nostru si in cantitati diferite. Rezultatele studiului care a durat 8 saptamani au aratat ca greutatea pe care au castigat-o subiectii a fost in medie de 5 kilograme)

3. Nu sari peste micul dejun. Cand te trezesti metabolismul este foarte incetinit. (daca nu mancam de dimineata, corpul va ramane in stare de "hibernare" si va arde in consecinta mai putine calorii)

4. Controleaza temperatura locului in care petreci mai mult timp. (daca temperatura este mai scazuta sau mai ridicata, organimsul consuma calorii pentru a mentine corpul la valorile normale. Ar fi benefic sa mentii temperatura mai calda putin in timpul verii si mai rece putin in timpul iernii fara a face o diferenta prea mare)

5. Condimenteaza-ti mancarea. (in Japonia s-a aratat ca persoanele care si-au adaugat 10 grame de ardei iute rosu in mancare, au ars mai multe calorii pe parcursul a 30 de minute dupa ce au mancat)

6. Fa exercitii de forta si rezistenta. Dupa varsta de 20 de ani, femeile pierd cate aproximativ un kilogram din cantitatea musculara pe an. (aceasa pierdere poate fi motivul pentru care femeile se ingrasa cu 7 kilograme aproximativ la fiecare 10 ani)

7. Fa miscare cat mai multa. Miscarea va creste nivelul arderii caloriilor. Conteaza atat durata cat si intesitatea miscarilor.

4 răspunsuri:
| Cristiana_3603 a răspuns:

Daca ai nevoie sa slabesti repede poti sa te ti de '' dieta balerinei ''

Eu am tinut dieta de schimbare a metabolismului de 13 zile si am slabit fff mult vreao 8 kg in doar 2 saptamani

Sau dieta Dukan si aceasta este foarte buna

Succeswinking

| PisyKiss a răspuns:

Simplu si usor! Nu mana mancaruri de la fast-fooduri sau dulciuri,fa mult sport:plimbate cu bicicleta sau cu rolele, alearga, sari coarda.In fiecare zi mananca fructe si legume.Cand te trezesti e bine sa-ti faci un cocktail de fructe.Mult norc cu slabitul!

| PisyKiss a răspuns:

Simplu si usor! Mananca multe fructe si legume,nu manca de la fast fuduri, nici dulciuri si fa mult sport:alearga, plimbate cu bicla sau cu rolele, sari coarda.Mult noroc!

| Ioana_9271 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un dietolog pentru ca fiecare dintre noi are metabolismul sau propriu si nu insemna ca dieta pe care am folosit-o eu si a dat roade va functiona si la tine eu am folosit o dieta care chiar a functionat si dau 3 kg la saptamana jos toata treaba este sa nu amesteci mancarea :1 in prima zi mananci doar carne de peste, pui astea sunt cele mai indicate, pe gratar sau fierte 2.a2a zi mananci doar lactate 3.a3a zi mananci doar fructe si legume 4.a 4a zi paste fainoase PS:ai voie sa mananci la orice ora de cate ori iti este foame dar fara sa amesteci manacarea