| anonim_4396 a întrebat:

Ce este acela un contract prenuptial sau o fisa prenuptiala?

3 răspunsuri:
| herbalist a răspuns:

Este un contract care se face in prezenta unui notar sau ceva de genul in care fiecare(sot si sotie) declara bunurile pe care le au si le pun in comun pentru ca mai apoi daca divorteaza acest act ii ajuta sa nu pateasca precum iri cu moni sau pepe cu oanawinking

| BaiatulAscuns a răspuns:

Un cotract pe care il semneaza 2 oameni logoditi prin care daca divorteaza nu trebuie sa isi imparta valorile intre ei

| D a răspuns:

Un contract prenuptial este un document legal care se incheie intre cei doi soti inainte de oficializarea casatorie. Clauzele incluse intr-un astfel de contract pot varia de la un caz la altul, dar, in general, acestea stipuleaza modul in care vor fi impartite bunurile in cazul unui eventual divort. (http://www.afla.ro/......ptial.html )