| qq30xx a întrebat:

Cum devin puternic mental?

9 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Devii in timp nemailasand pe nimeni sa te cunoasca cu adevarat, plangand mai rar, si poate mergand si la un psiholog la inceput.

| PainTech a răspuns:

Devii in timp. Ce nu te omoara, te face mai puternic.
*Podcastul lui Jocko Willink (fost ofiter in marina) ar putea fi util, totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se invata asa ceva. Nu se mosteneste. Pur si simplu asa devii. Desigur ca nu de la prea mult bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu devii peste noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cărti de dezv. personală, garantat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invãtând din lectiile vietii, trebuie sa ai experientã si sa treci prin multe.

| AlexSalling a răspuns:

Timpul. Stii? Multi dintre noi ne gandim ca daca ni se intampla ceva rau la un moment dat, nu obtinem nimic folositor din asta. GRESIT! Cu fiecare intamplare rea pe care am avut-o, fiecare stare de rau din cauza altcuiva, fiecare plans (barbatii si noi plangem). Fiecare impingere de pe scara (scara vietii), dupa ce ai urcat mai multe trepte dar cineva te doboara, din orice rau inveti un bine. Asa devii puternic mental. In trecutul meu, daca cineva imi spunea ceva urat, ma injura, ma batjocorea, orice, eu plangeam, ma simteam trist, credeam ca au dreptate, dar NU. Nu o aveau, nu o au si nu o vor avea. Toata lumea este la fel pe pamantul asta, o bila cu 7 miliarde de persoane. Cine se crede marea chestie, de fapt nu este. In ziua de azi, daca cineva ma supara sau imi spune orice m-ar enerva pe mine, nu ma mai doare. Nu ma doare nici "undeva", ca ar fi grav. Persoanele sunt rele, nu te cunosc dar te judeca, sa nu-ti pese...

| Harley18 a răspuns:

Citeste si ai mai multa incredere in tine.

| Iwannabesmart a răspuns:

Sa nu iti intereseze de cei din jurul tau(ma refer la cei pe care nu ii cunosti sau cei care nu merita atentia ta), sa nu te intereseze daca lumea rade de tine, sa nu pui absolut nimic la suflet(de exemplu, daca te critica vreun coleg, necunoscut sau chiar prieten, etc), sa fii doar tu, sa nu suferi pentru cei din jur sau ce ti-au facut cei din jurul tau.