| AnonimulpeViata22 a întrebat:

Ce fac sa il conving pe tatal meu sa ma lase afara si noaptea. El are o regula stupida. Sa fiu in casa cand se insereaza. Am 16 ani. Nu ma lasa nici vara cand e vacanta. As incerca sa il infrunt. Dar o sa ma cert cu el grav.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi se pare a fii o regula deloc stupida, chiar este corecta si legala, tatal tau luandu-si rolul de parinte si protector in serios, aplicandu-l.
Din pacate, pana la 18 ani esti minor si nu ai drept de decizii, avand parintii sau un tutore legal, care decid pentru tine.
Decizia tatalui, sa nu te lase afara dupa ora inserarii, este o decizie foarte buna, denotand protectie si dragoste fata de tine.
Noaptea se intampla 90% din tot ce-i rau pe lumea asta: crimele, violurile, jafurile, bataile samd.
Tatal tau, ca adult si om matur, stie asta si de aceea te fereste in totalitate de o posibila capcana.
Fiind copil inca, esti foarte vulnerabil atat mental cat si fizic, putand fii convins foarte usor de altii, din lipsa experientei.

| AnonimulpeViata22 explică (pentru Violleta2022):

Nu e chiar asa. pe toti prietenii mei ii lasa. Si in gasca sunt si fete. Si pe majoritatea cunoscutilor mei ii lasa...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimulpeViata22):

Consider ca parintii sunt cei inconstienti, pentru ca accepta cu usurinta si apoi regreta toata viata daca vi se intampla ceva.
Din punctul asta de vedere, am fost la fel de severa cu copii mei si nu regret deloc.
Mai bine previ, decat sa suferi toata viata!
Iar pentru 2 parinti inconstienti care incalca regulile, nu trebuie sa consideri o regula stupida asta, ci una care nu-ti convine tie, dar este aplicata pentru siguranta ta.
La 16 ani, nu sti multe si nici nu constientizezi cate ti se pot intampla, pana nu ti se intampla tie.
Nu-i nimic, este mai bine sa fii in casa, protejat!

In plus, vad ca ai note foarte urate la scoala si ai de invatat pe rupte, dar nu prea o faci, fiind cam singura ta obligatie la acest moment, de care nu te prea preocupi sa ti-o indeplinesti. Poate si asta este un alt motiv ca parintii tai sa nu aiba incredere in tine, nu crezi?

| AnonimulpeViata22 explică (pentru Violleta2022):

De unde sti ce note am? Nu m ai ajutat deloc. Eu am intrebat ceva. Cum il fac sa ma lase...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimulpeViata22):

Si eu ti-am raspuns ca NU poti sa-l faci sa te lase, pentru ca tu esti un copil si el este parintele tau, care ia decizii clare si legale pentru tine si care are toate drepturile legale asupra ta.
Ce-i greu de inteles?
Stiu ca nu-ti place ca nu te invat la prostii, dar sunt parinte si nu te pot sustine in riscuri sau porcarii, ca atare, il sustin cu tarie pe taica-tu!
Invata sa fii cuminte si sa asculti de parinti, ca nu-ti vor raul!

| Lioana a răspuns:

Buna regula are tatal tau. Ce conteaza daca altii de varsta ta sunt lasati afara noaptea? Regulile parintilor lor nu sunt bune.

| Amna123 a răspuns:

Esti fata sau baiat?

| AnonimulpeViata22 explică (pentru Amna123):

Baiat...

| Amna123 a răspuns (pentru AnonimulpeViata22):

Daca erai fata intelegeam, nu stiu ce varsta ai, mi se pare absurd sa nu te lase, mai ales ca sunteti in gaşca