| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci atunci cand iti pierzi increderea in tine? si simti ca nu esti in stare sa faci nimic, sa iti gasesti o prietena, sa termini un lucru?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Totul vine din viata dezordonata pe care o ducem cu totii.Alimentatie nesanatoasa, lipsa de miscare si mai ales din modul cum ne desfasuram activitatile zi de zi.Nu stiu ce varsta ai, dar totul se adapteaza conform acesteia. Daca ai 12 ani,de exemplu,nu-ti incepi ziua cu deschisul computerului... Faci gimnastica de inviorere,te speli cu apa rece,iei micul dejun,iti faci temele,ajuti in casa,iti faci de lucru in camera ta,si vei reusi sa duci ceva la capat. Vei fi multumit cand vei vedea.ce frumos arata camera ta sau sifonierul tau. La mare pret,este ca inca de tanar,sa ai o preocupare extrascolara,de preferat alta decat muzica pe you tube,sa zicem. Ceva,in care sa te regasesti,modelaj,sport, etc. Tot cam asa se pune problema si cand esti mai mare, sa zicem ai 16 ani. La aceasta varsta, incepi sa-ti faci griji privind viitoarea profesie. Poate esti la un liceu care nu ti se potriveste si atunci te apuci de invatat.pe cont propriu. E varsta la care incepi sa citesti mai mult,carti mai serioase despre personalitatea umana,carti din care sa incepi sa inveti sa te cunosti pe "dinauntru". Si tot asa,pana la batranete. Toata viata avem de invatat,astfel vom deveni mai imuni la necazurile vietii. Invata sa ai incredere in tine,realizand ceva. Dragostea e uneori efemera, dar lucrurile pe care le faci, pot dura o vesnicie.