| anonim_4396 a întrebat:

Peste 4 luni fac 20 de ani si pana acum niciodata nu am avut voie sa-mi cheltuiesc bursa, sa-mi iau ce vreau eu din banii mei (macar un suc). Cum sa-i conving pe parintii mei?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-am raspuns la una din intrebari.
Dar chiar trebuia sa o repeti de trei ori?

| StoicAnalysis a răspuns:

Atata timp cat stai in casa lor si pe banii lor, sa zici mersi ca te lasa sa stai in casa si asa. Presupunand ca esti inca la facultate, daca te simti in stare si crezi ca este posibil in cazul tau, eu iti recomand sa te angajezi part time undeva daca vrei si bani de buzunar.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Pe de alta parte eu te inteleg. Sa nu ai libertatea de a-ti controla viata la aceste aspecte e groaznic. Dar in cazul tau, esti cam legat de maini. Parintii tai te au la mana cu faptul ca stai pe cheltuiala lor in timp ce tu nu produci nimic deocamdata. De asta au ei puterea asta asupra ta. Daca vrei sa scapi de situatia asta si sa preiei si tu jumatate din puterea lor, trebuie sa vi si tu cu ceva la negociere.
Ei ti-au pus pe masa, casa, facturi platite, mancare si alte lucruri de care tu ai nevoie.
Tu nu prea ai pus nimic pe masa din ce ai povestit. Doar faptul ca urmezi o facultate si ca iei bursa aia. Mai ai de pus pe masa ceva ca sa egalezi situatia. Ma intelegi?
Aici nu e vorba ca sunt ei "rai" sau ceva de genul. E pur si simplu faptul ca ei "te detin" pentru ca au pus mai multe resurse pentru a coexista cu tine in casa.