| stefan1998_5137 a întrebat:

Ce gantere ar trebui sa i-au ca sa fac muschi daca am 14 ani?

5 răspunsuri:
| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

5 kg

| justsara a răspuns:

Pentru inceput te poti antrena folosind gantere de 2-4 kg.

| Alexandru941 a răspuns:

La 14 ani la sala? numai da sfaturi fara sa cunosti

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandru941):

Poti face sala si la 14 ani, nu iti afecteaza cresterea daca lucrezi corect.

Altfel te poti duce la inot pana la 16 ani si apoi sa faci sala.

Cu 2 gantere acasa nu faci mare lucru ca nu ai cum. Probabil nici nu ai alimentatie speciala pentru muschi ( ceea ce e de 3 ori mai important decat exercitiile, fara alimentatie o sa ai rezultate foarte slabe ).

| Andrei0001 a răspuns:

Pentru cresterea masei musculare trebuie sa folosesti gantere cu o greutate accesibila pentru a executa 6-8 repetari. Nu exista o greutate anume, depinde de fiecare. de exemplu eu imping la piept cu 90 de kg, tu ca incepator probabil abia vei face cu 30 kg. Continuitatea e cea mai importanta in orice sport pe langa odihna si o alimentatie sanatoasa. Daca nu ai posibilitatea sa mergi la sala, iti poti creia un corp frumos din flotari(de preferat intre scaune), abdomene si genoflexiuni... Nu uita, fara continuitate nu realizezi nimic!