| blackrose7911 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi Pastele? cea mai originala definitie primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| TheFool a răspuns:

Nu stiu ce inseamna aceasta sarbatoare aici, dar in Anglia inseamna multa ciocolata YUMMY.laughing Serios acum pentru mine inseamna sarbatorirea alaturi de intregul neam a Invierii Domnului, desi mi se pare ca multi au cam uitat semnificatia acestei sarbatori. FUNDA?

4 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Pentru mine, Pastele ca o sarbatoare religioasa ineamna cea mai importanta sarbatoare deoarece are o semnificatie unica.
Nu stiu daca tine cineva cont de asta pentru ca pentru persoanele din ziua de azi inseamna o oportunitate de a petrece si de a manca pana intra in coma, uitand de adevarata semnificatie a acestei sarbatori. Oamenii omoara animale(miei), vopsesc oua in toate culorile( cu toate ca simbolul era numai rosul deoarece sangele varsat de Iisus pe oua nu era albastru sau galben) si se dau drept crestini tinand post dar injurand cat ii tine gura.
Pentru mine Pastele inseamna un alt an in care vad prostia omeneasca relevata in faptele persoanelor care nu stiu ce simbolizeaza. In trecut insemna ceva foarte important, adica moartea respectiv invierea Lui Iisus. Ar trebui sa ii fim umili, credinciosi bla blaoh go on nu mai tine nimeni cont de asta in ziua de azi, cu toate ca ar fi frumos sa sarbatorim cum ar trebuihappy SPER sa ti cont ca nu am dat copy-paste dupa wikipediahappy

| ZEU93 a răspuns:

O sarbatoare in care familia este mai unita ca niciodata si petrec timp frumos impreuna happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastele inseamna Invierea Domnului. Nu e nimic original. Daca intrebi un copil ce inseamna Pastele, cu siguranta va spune ca "vine iepurasul si aduce cadouri" rolling eyes.

| EuMaObosesc a răspuns:

PASTE=o sarbatoare plina cu oua
-P=paine
-A=afundata (in)
-S=suc (de struguri.vin)
si:
-T=timpu
-E=evenimentelor
big grin nu stiu'...cva frumos. cand stai cu multi oameni impreuna la masa si in afara. ceva sympatyk' in care ne bucuram unii pentru. INVIERE, altii pentru. ca stau cu cei dragi
happy PASTE FERICIT