| BlackRainbow a întrebat:

Ce inseamna de fapt Pastele pentru romani? thinking

3 răspunsuri:
| BlackRainbow explică:

Intrebarea mea este PENTRU ROMANI nu pentru toti crestiti straight face

Pt ca pe an ce trece observ ca sarbatorile isi pierd farmecul aparte ramane decat o fuga infernala prin hiper-marketuri pentru cumparaturi thinking

Parerea mea!

| laura64 a răspuns:

Pastele nu e numai pentru romani ci pentru toti crestinii. Anul acesta e deosebit, sarbatoresc Pastele impreuna si catolicii si ortodocsii si cei din cultul Mozaic dar la ei are alta semnificatie.
La noi difera de ceilalti crestini din alte tari doar traditia : costumul popular cu care se imbraca la zile mari batranii satelor, felul cum pregatim cozonacul, cum incondeiem ouale -si aici avem adevarati artisti etc.

| kamydana a răspuns:

Invierea lui Hristos