| bluesky a întrebat:

Ce inseamna sa fii rebela? Cum pot fi rebela?

Răspuns Câştigător
| ela_8957 a răspuns:

Fi tu insuti! Zi zice ca adolescentii sunt mereu rebeli... Poate ca a fi rebel inseamna a spune ceea ce gandesti fara sa te uiti la cine este persoana de langa tine... Daca unul iti da o palma, tu sa ii dai doua, daca cineva iti zice ca e "super" nu stiu ce persoana, tu sa ii intorci fara mila vorba in caz ca nu esti de acord, sa porti hainele care iti plac tie, nu care sunt placute de altii, sa iti faci coafuri la moda, sa nu uiti de principiile tale si sa iti aperi telurile cu orice scop, impotriva oricui, impotriva la orice!

Eu asa as vedea un tanar rebel!

Pa, pa!

21 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Telenovela mexicana "Rebelde" spune totul despre acest subiectwinking

mariana
| mariana a răspuns:

Rebel inseamna ca te revolti la tot si la toate si nu accepti nici un fel de reguli. De obicei se zice ca sunt "rebeli", tinerii care nu-si asculta parintii si care vor sa-si declare "independenta" la varsta cand, nu-si pot permite sa se intretina singuri.
Rebeli mai sunt si cei ce se revolta impotriva unei colectivitati care oprima pe altii.
Se pare ca tu ai primit acest epitet ca esti "rebela" si acum te intrebi, daca este ori nu adevarat acest lucru.
Incearca sa nu te impotrivesti la acele reguli care sunt aplicate intr-o familie, care sunt "legile de baza" pentru functionarea acelei familii si cred ca vei scapa de aceasta "nominalizare". Sunt convinsa ca tu esti o fata desteapta si ca vei intelege ca a fi rebela nu-ti este de folos nici tie si atunci este mai bine sa-ti asculti parintii si sa tii seama de sfaturile lor, pentru ca acestea sunt date pentru a te feri pe tine de necazuri.
Multa sanatate si sa-mi faci cunoscut daca, am reusit sa-ti raspund la intrebare in sensul in care te-ai gandit si tu.

| anss23 a răspuns:

Asa ceva nu poti invata, este deja in firea ta.

| Chocolate a răspuns:

Fii tu insuti, cu tupeu si cu gura mare

| marsy a răspuns:

A fi rebel.este a fi liber. a incalca regulile. a te distra...

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

Fa ce iti place nu asculata de parinti fa cum vrei tu ai tupeu in tine :-P

| OchideSmarald94 a răspuns (pentru Andy~~Black~~Underground~~Mafia):

Nu stiu cine ti-a spus tie ca a fii rebel inseamna a nu iti asculta parintii. Nu ti se pare ca ei merita asta mai mult ca oricine? Merita respect si iubire. E normal ca copiii sa-si asculte părinții si sa-i iubeasca necondiționat. Pana la urma de asta exista parintii si merita din plin sa-i ascultam, pentru ca ei ne-au dat viata, ne iubesc si au grija in fiecare zi de noi, fie ca suntem mici sau mari. Iar dupa mine, a fii rebel inseamna chiar contrariul. Inseamna sa-ti ascult părinții și sa fii prieten foarte bun cu ei. Nu a fost o critica, doar mi-am spus punctul de vedere.

| anonul a răspuns:

Daca faci ce-ti place, si esti impotriva regulilor incorecte, si nu iti e frica sati impui punctul de vedere atunci se cheama ca esti o rebela/rebel.

| alina_1192 a răspuns:

A fi rebel inseamna a-ti trai viata dupa propriile tale reguli... nu tii cont de regulile altuia... faci ce vrei, cum vrei si cand vrei
Pa pa

| PDM2000 a răspuns:

Pooi si eu vreau sa fiu o rebela dar nu stiu cum sa fac ma ajutati sa fiu o rebela?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebela deci... nu asculti de nimeni, nu respecti reguli, deci ai propriile reguli uite una : fara reguli, asa iti enervezi toti colegii, prietenii, familia etc, iti spui oricand punctul de vedere spui mereu ce simti iar daca ceva nu iti place spui indiferent daca persoana aceea o doare ceea ce spui... iti traiesti asa cum vrei tu viata... daca cineva iti sp ca ceea ce faci nu e bine atunci spune-i sa faca pers cum trebuie :pe rebela e sa fii cum vrei indiferent cui nu i place... pooop kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru fiecare inseamna altceva:poate insemna stilul vestimentar, pentru unii tocuri si rochii provocatoare, pentru altii pierc-uri si geci de piele.rebela inseamna sa fi tu! poti fi rebela pana si intr-o rochie cu flori roz, sandale si perle.nu asta conteaza.conteaza sa fi pur si simplu tu, fata aceea careia ii place sa traiasca viata vin plin, care asculta mereu muzica, poate fi rock sau muzica plangacioasa feminina, orice.si totusi, un pic de crazy si tupeu nu strica. e simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebel= faci ce vrei nu tii cont de reguiliwinkingdaca parintii iti spun sa fii la 11 acasa tu vii la cat vrei, daca iti spun sa nu iti faci gaura in spranceana(de ex)iti faci... zic dupa experienta mea...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebel= faci ce vrei nu tii cont de reguiliwinkingdaca parintii iti spun sa fii la 11 acasa tu vii la cat vrei ,daca iti spun sa nu iti faci gaura in spranceana(de ex)iti faci...zic dupa experienta mea...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi rebel/a inseamnca ca esti prost/proasta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti fi rebela in multe feluri.Acum un an, cand parintii mei au plecat pentru doua zile, eu amdat o petrecere nebuna.Ama spart multe lucruri, ne-am uitat la filme horror, de actiune, de aventura si ttriler.Cand mama si tata s-au intors, casa era total devastata. M-au pedepsit pentru o luna. Dar, in prima zi de pedeapsa, m-am furisat pe geam pentru a merge la club.
Cand m-am intors pe la 6 dimineata, parintii mei erau foarte suparati.Eu sunt foarte
rebela.Stau cu picioarele pe mese, ascult muzica la maxim, dau petreceri super si nu ascult de nimeni.Desi sunt cea mai buna eleva, sunt foarte rebela. Mi-am vopsit de multe ori parul, culorile fiind:albastru, verde, roz, maro, negru, rosu, galben, alb si multe alte culori. A fi rebel inseamna si a trai dupa propriile reguli si a-ti spune punctul de privire mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa fiiu rebela pentru ca mereu imi da cineva ordine
voi ce spuneti trebuie sa fiu asa?

| madalina_9641 a răspuns:

A fi rebel inseamna a nu lasa pe nimeni si nimic sa te supere, sa fi smecher si mai ales sa incalci regulile parintilor.
De ex eu sunt foarte rebela si am stilul meu de viata propriu:chiulesc de la ore, il vizitez pe director de 4 ori pe saptamana,nu-mi pasa ce cred ceilalti despre mine,dau mereu petreceri,daca tata sau mama imi spun sa nu fac ceva anume eu fac exact opusul,am foarte,foarte multi prieteni din care nu prea multi sunt adevarati,cam asa ceva ar insemna un rebel din punctul meu de vedere,eu m-am schimbat datorita personajului Roberta din RBD,ea m-a inspirat,pe atunci eram o fata sensibila, finuta, dar e mult de atunci...eu mereu am considerat ca regulile sunt facute pentru a fi incalcate,daca vrei sa fi rebela machiaza-te cat mai strident,imbracate cat mai ''de cartier'' sa zicem, si fa ce iti spune inimawinking sper ca am fost de ajutor, bye bye!:*:*:*

| madalina_9641 a răspuns:

Iti recomand sa urmaresti telenovela RBD,iar daca esti fata si vrei sa fi rebela obsrev-o pe Roberta, vei ramane cu gura cascata din primul ep;) iti garantez. Daca vrei, uite linkul:http://telenovelepenet.info/rebelde-episodul-79.Sper ca am fost de ajutor, te pup:*

| George_Sorin_Ion_1970 a răspuns:

Sa faci ceea ce tu și inima i ți canta...

| Eva_Evy_1997 a răspuns:

Eu sunt rebela din fire xD nu toti observa acest lucru, dar eu sunt rebela.Bine..rebela in sensul de nu cer parerea nimanui, sunt incapatanata, fac totul dupa capul meu si nu ascult pe nimeni.Asa sunt eu, si am descoperit si cum sa fiu vazuta in aceasta...mm...sa zicem, ipostaza?! Poi..hainele,fii TU, NU copia pe nimeni.App am 11 ani laughing)