| RaduCadar a întrebat:

Ce meserii pot urma cu STiinte sociale, vreau raspunsuri sincere! si meseriile sa fie frumoase.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

în 2 Iulie 2015 | ascovit a răspuns:
1. poti urma ce meserie isi doreste inimioara ta. Poti alege pe viitor orice facultate iti doresti. Nu te intreaba nimeni la admitere la ce profil ai fost, importanta e nota de la bac si examenul de admitere pentru care te poti preati in particular.
In mare, de aici poti urma Studii Europene, Studii Politice, Jurnalistică, Ştiinţele Comunicării, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Economice Administraţie publică, Academia de Poliţie, Istoria şi teoria artei.
NU E O REGULA
2. Nu dai bac la matematica. vei da bacul la romana, istorie, si ultima proba la alegere (Geografie, Filozofie, Psihologie, Logica, Economie)
3. "Profilul stiinte sociale se axeaza pe istorie, geografie si materia de profil (in clasa a lXa logica, in a X-a psihologie, in clasa a Xl a economie si in clasa a Xll-a filosofie). Te vei axa si pe limba romana si 2 limbi straine. Din clasa a Xl-a nu vei mai face fizica, chimie, biologie dar vei mai avea 1 ora de matematica pe saptamana, initial avand 2. "

https://www.tpu.ro/......bac-ul-la/

| gabriela2201 a răspuns:

Economist,sociolog,psiholog