| vintageheart a întrebat:

Ce metode eficiente de memorat sau invatat stiti? Ms multkiss

13 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Cititul cu voce tare, cu creionul in mana si caietul de notite in fata, detasata de PC, telefoane fixe sau mobile, prieten, iubit, stand pe scaun la masa de lucru si poate doar cu o muzica in surdina.

| OanaG a răspuns:

Eu nu iau nici, un fel de pastile.Am luat intr-un timp[lecitina]acum vreo 3 ani, cel mai bine memorez seara poate ca ti se pare ciudat, dar la mine functioneaza, citesc lectia de vreo 5 -6 ori, apoi incerc sa-mi amintesc ce am citit, cand ma trezesc dimineata stiu lectia pe de rost:*

| juniper a răspuns:

Incearca sa vizualizezi ceea ce citesti.

| anaid a răspuns:

Qui scribit bis legit(cine scrie citeste de doua ori) asa ca pentru a memora mai usor scrie informatia. Daca nu stii ce fel de memorie ai citeste cu voce tare ceea ce scrii asa iti dezvolti si memoria vizuala si pe cea auditiva(la noi in Romania memoria practica este aproape inexistenta, la noi invatatul bazandu`se in mare parte pe teorie).
Dupa ce ai terminat de invatat incerca sa repeti cu voce tare ceea ce ai invatat daca nu stii invata din nou pana ce o sa dea rezultate.
PSbig grinaca tu nu o sa fii atenta la ceea ce incerci sa inveti nici o metoda nu o sa dea roadewinking

| anss23 a răspuns:

Sa citesti de mai multe ori ce ai de invatat daca e o poezie sau un text sau sa te inregistrezi citind ce ai de invatat si asculta toata noaptea la mp3 acel textlaughingnu stiu daca merge nu am incercatbig grin

| Bii26 a răspuns:

Citeste pe capitole/fragmente de cateva ori si incearca sa spui lectia, nu normal...eu ma invarteam prin casa cu cartea in mana si daca nu stiam ma uitam.Incearca si tuhee heehee heewinking

| Deea a răspuns:

Sa o citesti de multe ori pana o retii si sa mananci ciocolata deoarece ciocolata are nicotina care te ajuta sa memorezi mai multe.

| Boo a răspuns:

Sa nu inveti ca papagalul.
sa inveti logid.
sa intelegi ce vrea sa spuna...
si asa poti retine mai bine.
ca daca inveti ca papagalu` daca uiti un cuvant uiti toata frazahappy

| e m i l y a răspuns:

Eu citesc de mai multe ori cu voce tare, uneori chiar modific propozitiile (cand vine vorba de istorie, biologie etc.) ca sa para mai simple, dar pastrand intelesul initial, dupa care repet fara caiet. Formulele...sorry, honey dar alea ori le stii ori nu le stiihappy. Ca sa le retii mai usor, eu zic sa le si scrii, dupa ce le repeti. Spor la invatat! >big grin

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Explică mai concret despre ce este vorba.
Fiecare material se memorează în felul lui.
Este poezie, text ştiinţific, text cu formule?

| Dj Boalca a răspuns:

Memo Plus

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inregistrezi si iti pui trackul pe reapeat