| Patryciuka a întrebat:

Ce metode folositi pentru ingrijirea parului?happy

Răspuns Câştigător
| DraIneR a răspuns:

Samponul sfant laughing Masca de par O. O Eu sincer imi dau cu argila la radacina inainte de a ma spala pe cap :I

3 răspunsuri:
| anka a răspuns:

1. O lingurita de miere impreuna cu o capsula de vitamina E se amesteca cu o cantitate de sampon, dupa care se aplica pe parul inca umed. Se face apoi un masaj usor, timp de 15 minute. La final parul de clateste bine cu apa calda.

2. Iaurtul ajuta la refacerea parului si da acestuia stralucire. Se umezeste parul, apoi se maseaza delicat pielea capului distribuind apoi uniform de-a lungul firului de par. Pentru par gras, aplicati doar la varfuri. Dupa 20 de minute de la aplicare, se clateste parul bine.

3. Galbenusurile de ou batute curata in profunzime parul si ii redau stralucirea. Se aplica in acelasi mod ca si iaurtul si se clateste mai degraba cu apa calduta decat fierbinte.

4. Uleiul caldut reda sanatatea parului uscat. Se recomanda uleiul de masline, de jojoba sau de cocos. Dupa ce ati masat bine pielea capului si parul, infasurati parul intr-un prosop care a fost imbibat in apa fierbinte sau infuzie fierbinte de plante medicinale si apoi stors. Acest tratament trebuie sa dureze o ora sau chiar mai mult, insa prosopul trebuie sa fie fierbinte pe tot parcursul lui. La final se curata parul bine pentru a se inlatura uleiul. Clatirea se face cu otet de mere sau zeama de lamaie. Se recomanda repetarea tratamentului lunar.

5. Masca pentru par cu miere si lamaie
Se amesteca o lingura de miere cu sucul de la o lamaie si o lingura de apa, iar compozitia rezultata se aplica pe par.
O alta varianta este cea cu miere si lapte sau smantana. Se amesteca doua linguri de miere cu doua linguri de smantana sau lapte, iar compozitia obtinuta se intinde pe par si se lasa sa actioneze 10 minute.

6.Balsam cu miere
Daca iti doresti sa ai un par moale si matasos, atunci ai nevoie de un balsam. Si ce poate fi mai bun si mai sanatos decat un balsam natural?
Ai nevoie de:
• 1/2 cana de miere
• 1/2 lingura de ulei de masline

Timp de actionare: 30 de minute

7. Ulei de masline si rozmarin
Amesteca 50ml de ulei de masline cu 3/4 linguita ulei esential de rozmarin si aplica amestecul pe par. Insista la varfuri, ele au o nevoie mai speciala. Dupa aplicare poarta un "turban" din prosop timp de o ora, dupa care spala parul cu samponul si balsamul preferat.

8. Pentru parul uscat incearca o masca din doua galbenusuri, doua lingurite de miere, o lingurita de ulei de masline, o lingurita de maioneza sau iaurt. Totul se amesteca si se aplica pe parul curat apoi se acopera cu o folie. Se tine 30 de minute dupa care se clateste bine.

Aceasta masca o poti prepara in mai multe variante. Galbenusul de ou poti sa-l combini cu ulei de masline si cu 10 picaturi de tinctura de propolis. Pentru a o uniformiza mai usor, adauga la masca putin balsam.

9. Pentru parul subtire si fara volum preparati o masca din 50 de grame de argila verde, 5 picaturi de ulei de cimbrisor si 5 picaturi de ulei de masline. Amestecul se aplica pe toata lungimea firului de par insintand la radacina. Se lasa 20 de minute dupa care se clateste bine. Masca se foloseste o singura data pe saptamana. Volumul parului se poate obtine si daca va clatiti cu apa fiarta in care ati pus frunze de tei, flori de musetel sau urzica.

| Revolt666 a răspuns:

Gaz si o bricheta

| AllForOne a răspuns:

Sapun de casa laughing