| Robert5678 a întrebat:

Ce parere are religia Crestina despre poluarea din ziua de azi, si despre viitorul nostru?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Dragă @Robert, poluarea se manifestă în diferite segmente ale vieţii de zi cu zi, referitor atât la natură cât şi la nivelul conştiinţei umane.
Cred că, după cum spune Biblia '' Dumnezeu a sădit o grădină în Eden '' şi '' a făcut să crească... tot felul de pomi, plăcuţi la vedere şi buni de mâncare '', a creat pe Adam şi Eva cărora le-a spus : '' Fiţi roditori, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l '' ( Geneza 1:28, 2:28, 9, 15 ). Dumnezeu cu siguranţă îşi va îndeplini scopul. Nu va lăsa ca acest pământ prin nesăbuinţa oamenilor să ajungă un deşert fără viaţă.
Dumnezeu îşi iubeşte creaţia, cea cu viaţă şi cea fără viaţă, iar pe om în mod deosebit deoarece a fost creat după chipul şi asemănarea sa. Este doar o etapă tranzitorie înainte de finalizarea acestei creaţii.

2 răspunsuri:
| T. AC a răspuns:

Cred ca pur si simplu ar trebui sa acceptam evolutia si noi care mai suntem intregi la cap sa pastram pe cat putem pamantul era ceva nu cerceta accepta sau asa ceva oricum lumea se indreapta spre ceva si asta nu o poti schimba nu se poate da timpouol inapoi eu las lucrurile asa cum sunt si imi vad de viata nu fac ce fac si alti pe cat se poate ei nu cred ca isi bat capul ca au lucruri mai importtante de atat dar in anumite clipe se ingrozesc la privelistea lumii cand vad o lume atat de frumoasa ca anoastra atat de dispretuita de oameni cu inconstienta

| campanario a răspuns:

Ce parere? hmmm. Pai banuiesc ca nu prea buna, insa sa nu uitam ca si cei mai crestini polueaza pamantul, un exemplu: pai ca folosesc masina de spalat haine si toata apa aceea plina de detergenti, care bine stim cu totii ca nu toti sunt biodegradabili, se evacueaza prin canalizari si dupa aceea in rauri.happy. Dupa parerea mea, ceea ce crede religia nu ma intereseaza ci pur si simplu TOTI ar trebui sa contribuim la salvarea planetei.