| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de apelativul boss? Gen sa vi se zica boss de catre o persoana gen,,ce faci boss,, sau,,bine boss,,? Zic asta ca am rins un tic verbal, folosesc prea mult apelativul boss.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este folosit in anumite cercuri de catre tinerii care se considera mai "smecheri" si considera ca sunt apreciati de catre cei carora se adreseaza astfel. Insa o persoana educata si civilizata nu va folosi aceasta expresie niciodata.

| ywar a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ma inclin, Super mai spune-le! Chiar ca meriti funda!

8 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

E folosit mult de tigani.

| Deleb a răspuns:

Si eu am ajuns sa il folosesc destul de des, dar nu la toate persoanele. Inainte de a ma adresa, ma gandesc : " persoana aceasta stie de gluma, oare se supara, oare nu e nevoie sa ii zic asa ci sa incep cu numele?".
Incearca prin a te gandi inainte de a vorbii, si incetul cu incetul te vei lasa. Pe mine nu prea ma deranjeaza, ca multi mi-au zis si imi zic asa, nu mereu, dar asa cand mai vin de la o beuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Apelativ folosit de cocalari

| SkyPilot a răspuns:

Sincer, mi se pare cam de la tara. Daca poti, incearca sa renunti la el. Apelativele in general indica saracie spirituala daca sunt folosite nediscriminat. Ca sa ne lamurim, nu am intentia sa te jignesc, incerc doar sa te conving sa scapi de ceva ce nu arata bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca cineva mi-ar zice asa m-as simti ca un cocalar.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Ma, nu stiu, eu il folosesc pentru amuzament. Nu foarte des, ca-si pierde farmecul laughing

| matei36 a răspuns:

Oricine are un apelativ care devine tic verbal si ii caracterizeaza. Ca de exemplu eu am acelasi tic si nu mi se pare ceva deplasat.