| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei ce se drogheaza?

Răspuns Câştigător
| Nayuky a răspuns:

Pai sunt oameni care din diverse motive incearca sa isi aline suferinta cu droguri,nu ii putem judeca, nu stim din ce cauza se drogheaza, este ceva care ii determina sa faca asta chiar si pentru a fi in trend, aceea este o lipsa de siguranta, acele persoane nu sunt sigure de faptul ca prietenii lor nu ii accepta asa cum sunt.Sunt situatii in care prietenii, adica anturajul unei persoane il determina sa faca toto felul de lucruri pentru a se integra, in mod direct sau indirect.Sau pot fi multe alte lucruricare il fac sa sufere si astfel cedeaza tentatiei.Acesti oameni care au cazut prada tentatiei, nu conteaza din ce motiv trebuie ajutati nu criticati.

23 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Depinde cu ce se droghează:
Dacă se drogheză cu spice-uri mi se par nişte fătălăi gaytarzi.
Dacă se droghează cu droguri tari atunci îmi sunt indiferenţi, n-au decât să facă asta, demostrează că au sânge în coa.ie s-o facă, bani să-şi cumpere, şi destulă sănătate de aruncat pe fereastră.
Iar dacă fac marijuana, mi se par chiar ok.

| GoguSteriade a răspuns:

De la buna spre rea: depinde totusi cu ce te droghezi, in ce masura, de ce, parerea mea tine de mai multi factori.

| adrian873 a răspuns (pentru GoguSteriade):

Cu legale, nu foarte des dar nici foarte rar

| GoguSteriade a răspuns (pentru adrian873):

Ura si la gara, unul care trage legale e un gunoi in ochii mei, fara nicio parere de rau.

| adrian873 a răspuns (pentru GoguSteriade):

Cu ce ii diferit unu care trage legala fata de unu care trage iarba?

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru adrian873):

Permite-mi şi mie să-mi zic părerea.
Păi tocmai asta e, că una e legală şi nu-ţi asumi nici un risc plus că nu-ţi conferă aceleaşi senzaţii ca alt drog care nu-i legal, ăla fiind considerat mai "periculos", pnm.

| GoguSteriade a răspuns (pentru adrian873):

Marijuana nu ucide, spre deosebire de tot felul de de derivate de MDPV si alte rahaturi "legale."

| adrian873 a răspuns (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

La ce sebzatii te referi? Eu zic ca magazinele te sparg mai rau decat iarba, dar daca ai bani sa iti iei marfa de calitate evident ca este mult mai bine.

| adrian873 a răspuns (pentru GoguSteriade):

Nu ucid nici alea daca nu le iei in exces, in final nimic nu ii bun si cancerigen si painea care o iei de la magazin.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru GoguSteriade):

I second that.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru adrian873):

Man,e logic că dacă nu ai bani nu faci ce e mai scump şi te rezumi la chestii mai ieftine.

Răspuns utilizator avertizat
| Nayuky a răspuns:

Pai sunt oameni care din diverse motive incearca sa isi aline suferinta cu droguri,nu ii putem judeca, nu stim din ce cauza se drogheaza, este ceva care ii determina sa faca asta chiar si pentru a fi in trend, aceea este o lipsa de siguranta, acele persoane nu sunt sigure de faptul ca prietenii lor nu ii accepta asa cum sunt.Sunt situatii in care prietenii, adica anturajul unei persoane il determina sa faca toto felul de lucruri pentru a se integra, in mod direct sau indirect.Sau pot fi multe alte lucruricare il fac sa sufere si astfel cedeaza tentatiei.Acesti oameni care au cazut prada tentatiei, nu conteaza din ce motiv trebuie ajutati nu criticati.Eu te rog frumos sa nu te mai droghezi, nu e bine pentru tine.Te rog mult!

| adrian873 a răspuns (pentru Nayuky):

Da cum am mai zis, anturajul influentiaza foarte mult decizile pe care le iei, si crede-ma ca e foarte greu sa te lasi de anturaj.

| Nayuky a răspuns (pentru adrian873):

De ce? Nu inteleg de ce oamenii sunt asa nesiguri pe ei uneori(clar eu vorbesc care am niste dubii, in fine)atata timp cat sunt sanatoasa caut sa imi fie bine si incerc sa fiu eu insumi(si lumea ma face o ciudata pentru ca iubesc animeurile si Japonia), dar cui ii pasa asa mi-am gasit prietenii adevarati care ma accepta asa cum sunt, de ce mi-ar mai pasa ce zic ceilalti? pentru ei sunt doar un subiect de discutie cel mai probabil.Bine oricum din cauza asta am avut niste caderi nervoase tare urate si ori bateam pe cineva care radea de mine pe moment ori incepeam sa plang faca ca nimeni sa inteleag de ce.da acum e bine....important e ca prietenii mi-au fost alaturi, si ma pot baza mereu pe ei.Eu zic ca ai putea sa incerci^.^

| adrian873 a răspuns (pentru Nayuky):

De ce nu pot? Pentru ca anturaju e format din prieteni majoritatea din copilarie care au aceleasi ocupatii ca si mine. Si daca ar trebui sa ies din anturaj asta ar insemna sa imi las toti prietenii cu care am crescut...

| Nayuky a răspuns (pentru adrian873):

Stiu ca e greu(si eu tin legatura cu prietenii mei din copilarie desi m-am mutat de 5 ani din zona lor toto imi sunt cei mai buni prieteni) da atunci mtiveaza-i pe toti sa se lase de asa ceva

| adrian873 a răspuns (pentru Nayuky):

Deja devine prea complicat, daca ii mai vorbim in privat

| GoguSteriade a răspuns (pentru adrian873):

Asta e o scuza la fel ca cele cu "nu pot sa ma las de fumat, de baut, de droguri" - nu iti face bine, lasi lucrul respectiv. Prietenii nu iti fac bine, ii lasi si pe aia - deja nu se mai numesc prieteni daca nu iti fac bine.

| condru a răspuns:

Au banibig grin

| Adda27 a răspuns:

Cred ca se omoara singuri. Stiu ca multi zic ca sunt dependenti si ca nu pot renunta la ele, dar trebuia sa se gandeasca de la inceput. Si in plus exista atatea asociatii care vor sa ii ajute, dar ei nu vor. Deci eu cred ca ei sunt singurii vinovati de ceea ce li se intampla. E parerea mea si sper sa nu supere pe nimeni!

| adrian873 a răspuns (pentru Adda27):

Te duci la asociatii sa faca ce? Sa iti zica ca nu ii bine asta sti si tu deja, eu nu vad rostu acestor campanii anti drog cea mai mare influenta o are anturajul si daca vrei cu adevarat sa te lasi, iesi din cercul vicios in care esti prins si atunci poate ai o sansa